Europejskie indeksy ciągle rosną

Przemek Barankiewicz
06-05-2003, 20:25

Indeksy w Europie wzrosły trzecią sesję z rzędu i dotarły w pobliże trzymiesięcznego maksimum. Tym razem zwyżkom przewodziły koncerny paliwowe. Pomogły im raport Merrill Lyncha o spodziewanym wzroście cen ropy i bardzo dobre wyniki francuskiego koncernu Total Fina Elf.

Total Fina Elf, trzeci koncern paliwowy w Europie, zyskał 2 proc. po 49-proc. poprawie zysku netto (2,1 mld EUR) w I kwartale.

Poprawiła się wycena AstraZeneca, drugiego na kontynencie producenta leków. Amerykańskie władze zatwierdziły lek Iressa, lek niwelujący uboczne skutki chemioterapii. Jeszcze mocniejszy był niemiecki Altana. Zysk kwartalny farmaceuty nieoczekiwanie wzrósł o 28 proc. w I kwartale.

Silny był sektor finansowy. ING zyskał 3 proc. po rekomendacji „kupuj” wydanej przez Deutsche Bank. Wyjątkiem w sektorze był holenderski Aegon. Trzeci ubezpieczyciel w Europue stracił po publikacji kwartalnych wyników. Chociaż zysk wzrósł o 36 proc., wzrosły rezerwy na obligacje emitowane przez linie lotnicze i spadek wartości portfela akcji.

Do najlepszych inwestycji we Frankfurcie należał MobilCom. „Financial Times Deutschlan” ujawnił że zadłużony operator sprzeda za 20 mln EUR sprzeda niektóre aktywa sieciowe firmie E-Plus.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Europejskie indeksy ciągle rosną