Europejskie indeksy pną się stabilnie do góry

opublikowano: 16-06-2004, 14:31

Inwestorów w Europie Zachodniej nie opuszcza dobry humor, w który wprawiły ich wtorkowe dane o inflacji konsumenckiej w USA. Dziś europejskie indeksy kontynuują wzrost zapoczątkowany wczoraj po publikacji danych z USA.

Dane o inflacji osłabiły obawy, że Fed zdecyduje się na bardziej agresywne podwyżki stóp procentowych – stąd wczorajsze zwyżki na amerykańskich giełdach papierów wartościowych. Wzrost za oceanem oddziałuje na inwestorów po naszej stronie Atlantyku w efekcie czego francuski CAC40 notuje stabilny 0,8-proc. wzrost, a niemiecki DAX rośnie o 0,5 proc.

Wyróżniającym się sektorem pod względem dodatniej stopy zwrotu są spółki naftowe. Drożeją akcje Royal Dutch/Shell, BP, Statoila i Totala po tym jak wstrzymano eksport ropy z południowych terminali w Iraku w wyniku ataków na dwa główne rurociągi.

Początkowo rosła wartość akcji Comdirect, największego niemieckiego brokera on-line po tym jak pozbył się swego angielskiego oddziału na rzecz Lloyds TSB za sumę 16,5 mln euro. W miarę jednak upływu czasu papiery niemieckiej firmy oddały wzrost i zeszły na niewielki minus. Lepiej radzą sobie walory nabywcy, Lloyds TSB drożeje o ponad 1 proc.

Akcje Carlsberga rosną o ponad 2,5 proc. po podniesieniu rekomendacji z “trzymaj” do “kupuj” przez Deutsche Bank. Natomiast utrzymanie ratingu niedoważonego dla Volkswagena przez Morgan Stanley skutkuje niewielkim spadkiem wartości akcji najgorzej w tym roku prezentującego się producenta samochodów.

Rosną kursy udziałowców Airbusa – spółek Eads (80-proc. akcjonariusz) i BAE Systems (pozostałe 20 proc.) w wyniku złożenia zamówienia przez Virgin America na jedenaście samolotów typu A319s i siedmiu typu A320s. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Europejskie indeksy pną się stabilnie do góry