„Everything-bubble” pozwoli złotu wrócić do szczytów

opublikowano: 15-12-2017, 13:51
aktualizacja: 15-12-2017, 13:53

Notowania złota odbijają się od dna pośród powrotu obaw o liczne bańki spekulacyjne na rynkach, a analiza techniczna sugeruje dalsze zwyżki w średnim terminie.

W piątek notowania złota rosną o 0,4 proc., kontynuując zapoczątkowane we wtorek odbicie. Złoto, które od wrześniowego szczytu taniało za sprawą oczekiwań na podwyżkę stóp Fedu i zmierza do zakończenia kwartału najgorszym wynikiem od roku, w ostatnich latach zwykle odbijało się, kiedy podwyżka była już za inwestorami. Inwestujący w złoto mogli odetchnąć, bo Fed nie podniósł prognozy przyszłorocznych podwyżek stóp, która zakłada trzy takie posunięcia. Potencjalnym katalizatorem zwyżek mogą być obawy, że na wielu rynkach pojawiły się bańki spekulacyjne (tzw. „everything-bubble”).

- Kiedy tylko obawy o to, co zrobi Fed, zeszły z drogi, oczekujemy, że ludzie znowu zaczną mówić o „everything -bubble” i o skutkach, jeśli bańki pękną – komentuje w rozmowie z Bloombergiem Mark O’Byrne, dyrektor w prowadzącej obrót złotem firmie GoldCore.

Do zwyżek zapewne przyczynia się realizacja zysków z krótkich pozycji. W ubiegłym tygodniu w oczekiwaniu na decyzję Fedu oraz postępy w pracach nad reformą podatkową w USA profesjonalni zarządzający trzykrotnie zwiększyli pozycje nastawione na przecenę kruszcu. Jednocześnie w datowanym na ubiegły piątek raporcie Światowa Rada Złota prognozuje zwyżki cen kruszcu w 2018 r.

- Hossa na amerykańskim rynku akcji zniechęcała w 2017 r. do inwestycji w złoto, więc jej możliwy koniec wsparłby notowania kruszcu – ocenia John Reade, główny strateg rynkowy Światowej Rady Złota, według którego za zwyżkami cen złota przemawiają także stabilizacja gospodarek będących ważnymi odbiorcami kruszcu Chin i Indii.

Tymczasem na duże prawdopodobieństwo, że odbicie zapoczątkuje kilkutygodniową lub nawet kilkumiesięczną falę wzrostową, wskazuje analiza techniczna. Notowania kruszcu znalazły się przy dolnym ograniczeniu kanału, który opisuje trwającą od ponad dwóch lat tendencję umocnienia. Istnieje wprawdzie ryzyko, że notowania przejściowo opuszczą formację dołem, jednak scenariuszem bazowym jest osiągnięcie górnego ograniczenia formacji, a więc zwyżki w kierunku szczytu z września. Jego realizacja oznaczałaby około 8-procentowy potencjał umocnienia złota w czasie trwania prawdopodobnie zapoczątkowanej fali wzrostowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane