Exact Systems wymyśla sobie pracę

opublikowano: 04-06-2018, 22:00

Zamiast kontroli jakości — audyt procesów. Firma, która dopina wykup menedżerski od Work Service’u, urozmaica listę klientów

Do wakacji menedżerowie Exact Systems planują podpisanie przedwstępnej umowy wykupu menedżerskiego. Początkowa cena za spółkę, która w 2016 r. miała 278 mln zł przychodów, 30 mln zł zysku EBITDA i 18 mln zł zysku netto, to 214 mln zł (przy kapitalizacji Work Service’u, właściciela pakietu wartego 162,6 mln zł, na poziomie 122 mln zł).

Stworzyliśmy kilkuosobowy dział innowacji, bo dziś każdy przedsiębiorca powinien codziennie rano myśleć, co zmienić w firmie. Zautomatyzowaliśmy proces rekrutacji, a jesienią uruchomimy nową odsłonę systemu raportowania online dla naszych klientów. Piaskownicą nowych pomysłów nie jest już tylko polska spółka, ale również zagraniczne — mówi Jacek Opala, członek zarządu Exact Systems.
Zobacz więcej

CODZIENNIE ZMIANA:

Stworzyliśmy kilkuosobowy dział innowacji, bo dziś każdy przedsiębiorca powinien codziennie rano myśleć, co zmienić w firmie. Zautomatyzowaliśmy proces rekrutacji, a jesienią uruchomimy nową odsłonę systemu raportowania online dla naszych klientów. Piaskownicą nowych pomysłów nie jest już tylko polska spółka, ale również zagraniczne — mówi Jacek Opala, członek zarządu Exact Systems. Fot. Marek Wiśniewski

— Wyniki za 2017 r., które są dopiero audytowane, będą zdecydowanie lepsze — mówi Jacek Opala, członek zarządu Exact Systems.

Niezależnie od procesu sprzedaży zarządzający firmą, która zajmuje się kontrolą jakości w fabrykach samochodowych, nie zdejmują nogi z gazu.

— Do końca czerwca przeprowadzimy przejęcie portugalskiej QLS Automotive i zaczniemy działalność w Portugalii, a w przyszłości — w Hiszpanii. W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy proces rejestracji holenderskiej spółki Exact Systems, do czego zachęciły nas pierwsze kontrakty zdobyte na tym rynku przez CRS Belgia, spółkę przejętą 2,5 roku temu — informuje Jacek Opala.

Siedzą i myślą

Firma wychodzi poza branżę motoryzacyjną.

— Rozmawiamy z siecią hotelową na temat kontroli, czy pokoje są dobrze posprzątane. Prowadzimy też negocjacje z producentem alkoholi, dla którego moglibyśmy prowadzić badania, czy jego produkty są eksponowane w sklepach zgodnie z umowami. Nie mówimy już o sobie, że kontrolujemy części, ale audytujemy procesy — twierdzi Jacek Opala.

Dziś klienci spoza branży motoryzacyjnej przynoszą 11 proc. przychodów. Są tu m.in. producenci elektroniki użytkowej, przedstawiciele przemysłu ciężkiego czy branży FMCG. Dywersyfikację spółka zaczęła po kryzysie w branży motoryzacyjnej w 2009 r. od współpracy z producentem AGD i z fabrykami w Łodzi. Ostatnio firmie przybył klient z branży zbrojeniowej w Rumunii oraz z branży medycznej w Czechach.

Przełom w Rosji

Nadal kluczowa pozostaje jednak kontrola części w fabrykach motoryzacyjnych. Exact Systems, który zatrudnia 5,5 tys. osób w 12 krajach, wygrał kilka bardzo perspektywicznych kontraktów.

— W Turcji otrzymaliśmy autoryzację od koncernu Renault. To magiczny moment i dowód, że przestaliśmy być postrzegani jako małe przedstawicielstwo polskiej firmy. Rozmawiamy z największym w tym kraju producentem traktorów. W Rosji natomiast na współpracęz nami zdecydowała się firma GAZ, największy producent samochodów ciężarowych, który ma 50 proc. rynku. W Czechach zdobyliśmy kontrakt Tatry, jednego z najstarszych producentów ciężarówek — mówi Jacek Opala.

Kontrakt w Rosji dotyczy jednej z kilkunastu fabryk GAZ-a, więc Exact Systems liczy na więcej. Zapowiada wzrost liczby pracowników na tym rynku o około 15 proc. W otwartym w 2010 r. rosyjskim oddziale wciąż będzie ich jednak mniej niż przed kryzysem (200 osób).

— Branża motoryzacyjna w Rosji odżywa. Zakłady, w których do niedawna wykorzystane było 15-20 proc. powierzchni produkcyjnej, dziś używają jej już w 50 proc. Fabryka GM, który w 2015 r. zrezygnowała z produkcji w Rosji, jest utrzymywana w gotowości — mówi Jacek Opala.

W ubiegłym roku liczba skontrolowanych przez Exact Systems w Rosji części urosła o prawie 50 proc. Podobnie zwiększyła się liczba klientów w ostatnich dwóch latach.

Znów jest boom

Kilkudziesięcioprocentowy wzrost Exact Systems notuje też w Turcji, na Węgrzech, w Rumunii i Czechach.

— Ze wszystkich rynków, na których działamy, w Czechach jest najgorsza sytuacja na rynku pracy. Praktycznie nie ma bezrobocia. Klienci korzystają z pracowników 11 narodowości, a czescy stanowią poniżej 50 proc. załogi. Firmy w ogóle nie wspierają się Ukraińcami. Jest tam natomiast wielu Polaków, którzy codziennie przekraczają granicę, bo stawki dla pracowników produkcyjnych są czasami niemal dwukrotnie wyższe niż w Polsce, a także Słowaków, dla których zarobek w czeskich koronach jest atrakcyjny, choć ich kraj jest w strefie euro — mówi Jacek Opala.

O 130 proc. wzrosła liczba części skontrolowanych przez Exact Systems w Chinach, gdzie firma działa od dwóch lat, ma pięć oddziałów i kilkudziesięciu klientów.

— W Chinach zdarza się, że rozmawiamy z firmą, która szuka kontrolera do kilku fabryk oddalonych o około 1500 km. Bez lokalnego biura nie obsłużymy takiej firmy — mówi Jacek Opala. © Ⓟ

OKIEM EKSPERTA - Rafał Orłowski, partner w AutomotiveSuppliers.pl

Od pucybuta do milionera

W ciągu kilkunastu lat Exact Systems z małej, lokalnej firmy stał się jednym z trzech największych światowych graczy w segmencie kontroli, selekcji, naprawy i sortowania komponentów motoryzacyjnych. Przemysł automotive jest branżą ogólnoświatową, więc każdy dostawca produkcyjny czy nieprodukcyjny — jak spółka z Częstochowy — powinien być obecny praktycznie wszędzie. Dzięki długofalowej strategii, obejmującej też akwizycje, Exact Systems działa zarówno na ugruntowanych rynkach, jak Niemcy czy Wielka Brytania, jak też tych, które nadal się rozwijają — w Czechach, Turcji, na Słowacji i w Chinach. Strategia i sukces firmy nie byłyby możliwe bez jej założycieli, a jednocześnie obecnyci członków zarządu. Planowany wykup menedżerski spowoduje, że ponownie staną się większościowymi udziałowcami. Jestem przekonany, iż dzięki temu wkrótce dowiemy się o dalszej ekspansji Exact Systems na kolejne rynki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy