Expander ma apetyt na ryzyko

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 19-02-2013, 00:00

Struktury

Spokojna Przystań” to trzyletni produkt strukturyzowany w formie ubezpieczenia na życie i dożycie oparty na strategii BNP Paribas Harbour Index, która polega na zdywersyfikowaniu inwestycji w różne klasy aktywów. Portfel będzie bogaty.

Wpłacone oszczędności będą bowiem dzielone na aktywa wzrostowe, których zadaniem jest zarabianie w czasie dobrej koniunktury oraz chroniące inwestycję przed spadkami. Wśród aktywów wzrostowych znajdą się m.in. główne światowe indeksy giełdowe, rynki surowcowe oraz nieruchomości.

W aktywach nazywanych przez Expandera „spokojnymi przystaniami” będą metale szlachetne — złoto i srebro, obligacje — niemieckie i amerykańskie oraz waluty: EUR, USD, CHF, SGD, NOK, AUD i CAD. Gdy aktywa wzrostowe będą traciły na wartości, w portfelu będzie zwiększany udział aktywów potencjalnie bezpiecznych. Za każdym razem będą one testowane, aby sprawdzić, czy w danej chwili spełniają swoją rolę. Reakcje na zmieniające się warunki rynkowe mają być szybkie, ponieważ testy będą przeprowadzane codziennie.

„Spokojna Przystań” jest oferowana w dwóch wariantach: ze 100-procentową ochroną składki i partycypacją w wynikach strategii w przedziale 70-100 proc. oraz z 90-procentową ochroną i partycypacją w wynikach strategii w przedziale 130-170 proc. Inwestor może więc wybrać stopień ryzyka. W pierwszym wariancie ma pewność, że w razie niepowodzenia inwestycji, odzyska wszystkie swoje pieniądze na koniec trwania umowy, ale jednocześnie mniej zarobi przy sprzyjających warunkach. W drugim istnieje ryzyko utraty 10 proc. kapitału, ale bez zysk może być znacznie wyższy. Ostateczna wysokość partycypacji zostanie ustalony po zakończeniu subskrypcji i podana w certyfikatach ubezpieczenia.

Minimalna kwota inwestycji wynosi 5 tys. zł. Zapisy będą przyjmowane w oddziałach Expandera do 25 marca.

Zdaniem PB:

Wyniki „Salsy”, której były już dwie edycje, mogą zachęcać do inwestycji. Pierwsza dała 52,6 proc. zysku, czyli 13,14 proc. rocznie, a druga 36,7 proc. — 9,17 proc. rocznie. Trzeba jednak pamiętać, że wyniki historyczne gwarancji nie dają. Zaletą inwestycji jest duża dywersyfikacja portfela i zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu