Faktoring nie tylko dla dużych

opublikowano: 25-06-2013, 00:00

Finansowanie: Rośnie popularność mikrofaktoringu - usługi dla małych firm. Jednak większość faktorów preferuje te, które prowadzą pełną księgowość

Faktoring, jeszcze niedawno dostępny tylko dla dużych firm, zaczyna docierać już nawet do osób fizycznych prowadzących działalność. Na pewno skorzystanie z takiej usługi nie jest problemem dla firm z segmentu MSP, a coraz więcej faktorów deklaruje, że jest w stanie obsłużyć również mikrofirmy. Tylko co to znaczy?

FOT. RGB Stock
FOT. RGB Stock
None
None

Małe i średnie firmy u faktorów

Każda niemal instytucja finansowa na swój własny sposób definiuje mikro-, małe i średnie firmy — np. segment MSP dla banku PKO BP kończy się na 10 mln zł obrotu rocznie, a dla BRE Banku od tego poziomu dopiero się zaczyna. Dlatego warto sprawdzić, co pod pojęciem segmentu MSP mają na myśli firmy faktoringowe — czyli do kogo rzeczywiście kierują swoją ofertę.

Chodzi szczególnie o dolny limit, bo, jak wiadomo, korporacje z dostępem do faktoringu raczej problemu nie mają. I tak, Bibby Financial Services, znana z obsługi małych i średnich firm, obsłuży podmioty osiągające roczny obrót w wysokości minimum 2,5 mln zł. Zdaniem Krzysztofa Kuniewicza, dyrektora generalnego Bibby Financial Services, jest to skala działalności, przy której najbardziej opłaca się sięgnąć po faktoring. BZ WBK Faktor deklaruje, że mikrofaktoringu w ofercie nie ma, ale chętnie zaproponuje klasyczny faktoring małym i średnim firmom.

Warunkiem do udzielenia finansowania jest przekazanie do faktora obrotu z kontrahentami, zgłoszonymi do faktoringu, na poziomie ok. 1,5 mln zł. Taka kwota pozwoli zaproponować klientowi minimalny w BZ WBK limit faktoringowy w wysokości 250 tys. zł. Natomiast, aby skorzystać z oferty faktoringu dla MSP w Credit Agricole Finance Polska, minimalna wysokość obrotów przedsiębiorstwa powinna wynosić ok. 1,6 mln zł rocznie. BRE Faktoring nie stosuje żadnych kryteriów wielkościowych firm, które zakwalifikują się do faktoringu, ale oprócz średnich i dużych podmiotów ma w swoim portfelu również małe firmy — czyli takie, które osiągają roczne obroty do 30 mln zł i prowadzą pełną księgowość. Bank Ochrony Środowiska proponuje faktoring wszystkim firmom, które prowadzą pełną księgowość bez względu na wysokość obrotów. Dolny limit faktoringowy jest na poziomie 200 tys. zł.

Gdzie i dla kogo mikrofaktoring

Ciekawsze są jednak firmy, które mają w swojej ofercie mikrofaktoring. W Idea Banku, którego klientami są głównie przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, faktoring dostępny jest od 500 zł brutto na fakturze. Maksymalny limit faktoringowy to 300 tys. zł. Przy tym bank nie uzależnia możliwości skorzystania z faktoringu od wysokości przychodów firmy — mogą to być osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, również w formie spółki cywilnej oraz spółki prawa handlowego. Mikrofaktoring oferuje również Raiffeisen Polbank. To finansowanie dla firm, również tych nieprowadzących pełnej księgowości, o obrotach od 500 tys. zł do 4 mln zł. Maksymalny limit faktoringowy wynosi 375 tys. zł. Pragma Faktoring jest gotowa udzielić finansowania w postaci faktoringu dla przedsiębiorców realizujących sprzedaż na poziomie 600 tys. zł rocznie. Dolny limit faktoringowy to 50 tys. zł, a górny — 250 tys. zł. Tutaj też korzystać mogą zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność, jak i spółki prawa handlowego.

W Banku Millennium mikrofaktoring skierowany jest do podmiotów osiągających roczne przychody ze sprzedaży do wysokości 5 mln zł, także tych, które prowadzą uproszczoną księgowość. Podobnie Ifis Finance o mikrofaktoringu mówi w przypadku firm wykazujących obroty poniżej 5 mln zł w skali roku. ING Commercial Finance w ramach mikrofaktoringu sfinansuje natomiast firmy z rocznymi przychodami ze sprzedaży od 1 mln zł. Minimalny limit faktoringowy to 100 tys. zł.

Jak na nich zarobić

Pod pojęciem mikrofaktoring zwykle kryje się produkt uproszczony. Obsługa ma być szybka i sprawna, decyzja zapada błyskawicznie. Ale nie zawsze oznacza on obsługę nawet najmniejszych firm. Wydaje się, że tylko Idea Bank ma na myśli osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, choć mogą one próbować szukać pomocy również w Raiffeisen Polbanku czy Pragmie Faktoring.

Jednak większość faktorów podkreśla, że muszą to być przedsiębiorstwa, które prowadzą pełną księgowość. Faktorzy na pewno by chcieli oferować swoje usługi jak najmniejszym firmom, choćby dlatego, że jest ich dużo i wciąż pozostają niezagospodarowanym segmentem. Tyle że nie jest to proste zadanie. Mało kto ma pomysł, jak obsłużyć sprawnie dużą liczbę umów o małej wartości. I jeszcze na tym zarobić.

— Trzeba pamiętać, że wartość limitów w mikrofaktoringu jest relatywnie niska, a faktury trzeba sprawnie skupować i rozliczać. To jest wyzwanie, na które rynek na razie nie do końca znajduje odpowiedź — przyznaje Paweł Kacprzak, dyrektor ds. faktoringu w Raiffeisen Polbank.

OKIEM EKSPERTA

Sposób na gotówkę od ręki

EWA WODZIŃSKA

Departament Faktoringu i Finansowania Strukturyzowanego Raiffeisen Polbank

Od dłuższego czasu przedsiębiorcy poddawani się presji na wydłużanie terminów płatności. Oczekiwanie na pieniądze za sprzedany towar czy wykonaną usługę sprawia, że firmy nie mają pieniędzy na zakup surowców do dalszej produkcji i rozwój firmy. A konkurencja nie śpi. Ten problem jest szczególnie dotkliwy dla małych przedsiębiorców niemających zapasów gotówki. Firmy sięgają po kredyt w rachunku, lecz często okazuje się, że limit nie jest wystarczający, a bank jeszcze żąda zabezpieczeń. Raiffeisen Polbank oferuje małym firmom alternatywę. Mikrofaktoring daje możliwość otrzymania gotówki za fakturę w ciągu 2 godzin. Nasi klienci mogą wydłużyć termin płatności swoim kontrahentom nawet do 90 dni bez ryzyka zachwiania płynności w swojej firmie. Dzięki temu zdobywają nowe kontrakty nawet z dużymi sieciami handlowymi.

Zlecenie sprzedaży faktury do banku odbywa się online, bez konieczności dostarczania dokumentów. Koszt to około 1-2 proc. wartości faktury brutto. Mikrofaktoring w Raiffeisen Polbank oferuje wyższe limity niż kredyt w rachunku bieżącym. W tym przypadku to faktury są zabezpieczeniem dla banku. Pieniądz robi pieniądz. Gotówka od ręki oznacza możliwość większej produkcji i tańszych dostaw. Potwierdzają to badania opinii klienta, które regularnie przeprowadza GfK Polonia na zlecenie Banku. Siedmiu na 10 klientów mówi, że to właśnie możliwość wydłużenia terminów płatności jest najistotniejszą cechą mikrofaktoringu, a aż 80 proc. bardzo ceni zdecydowaną poprawę płynności finansowej w firmie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane