Faktoring także dla importerów

opublikowano: 27-03-2014, 00:00

Handel międzynarodowy: Importerzy mogą skorzystać z odwróconej formy faktoringu, która umożliwia finansowanie zobowiązań

Jednym ze sposobów finansowania eksporterów jest faktoring. Gwarantuje on otrzymanie zapłaty od ręki, eliminując ryzyko braku zapłaty oraz zmiany kursów walut, jeżeli faktor płaci w walucie transakcji.

FOT. RGB Stock
FOT. RGB Stock
None
None

Odwrócony faktoring

Z faktoringu mogą jednak również korzystać importerzy.

— Firmy faktoringowe oferują importerom przede wszystkim wszelkie formy prefinansowania niezbędne do zrealizowania transakcji, w szczególności zaliczkowanie kontraktów czy zamówień oraz faktoring odwrotny — mówi Grzegorz Pardela, członek zarządu, dyrektor handlowy w Pragma Faktoring. Szczególnie ta ostatnia forma może się okazać dla importerów interesująca. W jej przypadku to nie dostawca (eksporter), ale odbiorca (importer) jest klientem firmy faktoringowej.

— Czyli faktor reguluje zobowiązania swojego klienta. Dostawca otrzymuje pieniądze od faktora od razu, a odbiorca spłaca swoje zadłużenie w terminie wymagalności albo w innym, ustalonym z faktorem terminie, bezpośrednio do firmy faktoringowej — tłumaczy Wojciech Sadowski z Integra Factoring Broker. W związku z tym dostawca nie musi czekać na zapłatę, a dzięki temu może być bardziej skłonny do ustępstw. — Dostawcy zagraniczni często oferują rabat za zapłatę gotówką zamiast kredytu

kupieckiego. Rabaty te są bardzo różne i wahają się między 2 proc. a 10 proc. Jeśli koszt faktoringu odwrotnego za 30-dniowy termin zapłaty wyniesie 1 proc., w praktyce taki faktoring ma szansę na siebie zarobić. Do tego klient nie pogarsza swojej płynności, ponieważ to faktor spłaca fakturę w jego imieniu do dostawcy od razu, a odbiorca spłaca tę fakturę do faktora np. po 60 dniach — tłumaczy Paweł Kacprzak, dyrektor do spraw faktoringu w Raiffeisen Polbanku.

Trzeba jednak pamiętać, że faktoring odwrotny równie trudno dostać, jak kredyt. W przypadku klasycznego faktoringu firma faktoringowa bada kondycję finansową kontrahenta swojego klienta, a w przypadku faktoringu odwrotnego przede wszystkim klienta, który jest jednocześnie dłużnikiem.

— Faktorzy podchodzą do oceny takiej transakcji podobnie jak instytucje bankowe udzielające kredytu, bo źródłem spłaty jest przedsiębiorstwo klienta — potwierdza Grzegorz Pardela. Odwrócona forma faktoringu jest jeszcze w Polsce dość niszową usługą. Można ją już jednak znaleźć w niektórych instytucjach, głównie w bankach, m.in. Raiffeisen Polbanku, banku Citi Handlowym i BZ WBK Faktor.

Dwóch faktorów

Inną formą faktoringu, która może pomóc w finansowaniu importu, choć de facto polega na finansowaniu dostawcy, czyli eksportera, jest tzw. faktoring międzynarodowy w systemie dwóch faktorów.

— To system stworzony przez organizację Factors Chain International. Biorą w nim udział cztery podmioty: dostawca, faktor eksportowy, odbiorca oraz faktor importowy. Stroną, która inicjuje transakcje, jest zazwyczaj dostawca konkretnego towaru, który zgłasza się do faktora eksportowego, działającego na terenie jego kraju. Po podpisaniu umowy dotyczącej faktoringu eksportowego faktor z kraju dostawcy kontaktuje się z faktorem importowym, który na miejscu sprawdza, czy odbiorca towaru — kolejna strona transakcji — jest wiarygodny i wypłacalny. Jeśli odbiorca spełnia wszystkie wymogi, faktor importowy wystawia tzw. credit cover i transakcja zostaje sfinalizowana. Wtedy dostawca ceduje swoje faktury na faktora eksportowego i otrzymuje finansowanie. Następnie faktor eksportowy ceduje faktury na faktora importowego, który jest finalnym właścicielem faktur. Faktor importowy zarządza fakturami oraz monituje ich płatność w terminie. Po otrzymaniu płatności przekazuje pieniądze faktorowi eksportowemu, a wtedy ten rozlicza dostawcę — tłumaczy Tomasz Mazurkiewicz, członek zarządu i dyrektor handlowy w ING Commercial Finance Polska, firmie, która taki faktoring oferuje.

Jego zdaniem, w przypadku braku płatności od odbiorcy faktor importowy wypłaca faktorowi eksportowemu ubezpieczenie maksymalnie do wysokości wcześniej przyznanego limitu, jeśli faktura nie była uprzednio reklamowana przez odbiorcę. Korzyścią dla importera z takiego rozwiązania jest zadowolony dostawca, który ma zagwarantowaną spłatę należności, również dzięki instytucji finansowej, która dobrze zna rynek, na którym działa odbiorca.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Faktor importowy ma wiedzę na temat lokalnych warunków ekonomicznych i prawnych, a ponadto kontaktuje się z odbiorcą w jego własnym języku, eliminując tym samym ryzyko ewentualnych nieporozumień wynikających z komunikacji. Dodatkowo może wspomóc faktora eksportowego i dostawcę w przypadku reklamacji czy sporu, pośrednicząc między stronami. Faktor importowy może wszcząć windykację na drodze sądowej na zlecenie faktora eksportowego — mówi Tomasz Mazurkiewicz.

Ponadto schemat faktoringu międzynarodowego w systemie dwóch faktorów jest ujednolicony dla wszystkich członków Factors Chain International, a faktorzy przystępujący do tej organizacji muszą spełniać konkretne wymogi weryfikowane w trybie rocznym, natomiast wymiana informacji między nimi odbywa się poprzez specjalne, szyfrowane kanały wymiany danych.

Ryzyko walutowe

Faktoring odgrywa również rolę w walce z ryzykiem zmiany kursów walut.

— Poprzez przyspieszenie obrotu gotówkowego pozwala na przyspieszenie momentu zapłaty do dostawców, co w efekcie skraca okres otwarcia się na ryzyko walutowe — zwraca uwagę Marta Ciemniewska, dyrektor działu sprzedaży w mFaktoring. Takie rozwiązanie ma szczególne znaczenie dla dostawców (eksporterów), do których pieniądze z tytułu faktoringu w walucie transakcji trafiają od ręki. Importerzy płacą później, w umówionym z faktorem terminie. Jednak brak ryzyka zmiany kursów walut dla dostawcy oznacza dobre z nimi relacje. A to dobrze wróży owocnej, pełnej rabatów współpracy.

 

OKIEM PARTNERA PULSU FIRMY

Krótsze terminy, wyższe rabaty, niższe koszty

DOROTA SZCZEŚNIAK

menedżer faktoringu międzynarodowego w BZ WBK Faktor

Współpracując z BZ WBK Faktor, importerzy mogą skorzystać z wielu strukturyzowanych instrumentów finansowania krótkoterminowego, które wspierają prowadzoną przez nich wymianę handlową z zagranicznymi dostawcami.

Jednym z proponowanych rozwiązań jest faktoring odwrotny. W tego typu transakcjach BZ WBK Faktor w imieniu odbiorcy, w tym przypadku polskiego importera, dokonuje zapłaty do dostawcy za zakupiony u niego towar. Natomiast importer, w ustalonym terminie, dokonuje spłaty należności do faktora. Na każdym etapie transakcji importer uzyskuje pełne wsparcie faktora w zakresie obsługi administracyjnej oraz operacyjnej. Zastosowanie takiego finansowania daje również importerom możliwość wynegocjowania u swoich dostawców korzystnych rabatów w zamian za skrócenie terminów płatności.

Ponad rok temu wdrożyliśmy także flagowy produkt Grupy Santander, do której należy BZ WBK Faktor, czyli Confirming Finansowanie Dostaw. Jest to nowoczesny instrument krótkoterminowego finansowania umożliwiający importerowi znaczne obniżenie kosztów dostawy, z uwagi na to, że koszty finansowania są alokowane po stronie dostawcy. Przy zastosowaniu takiej struktury transakcji, na życzenie dostawcy oraz we wskazanym przez niego terminie, faktor dokonuje spłaty należności handlowych za dostarczony do importera towar.

Kolejną propozycję dla importerów stanowią produkty faktoringowe oferowane w systemie dwóch faktorów w ramach międzynarodowych organizacji zrzeszających faktorów działających w ponad 200 krajach na całym świecie, Factors Chain International oraz International Factors Group. W przypadku takich transakcji BZ WBK Faktor współpracuje z innym członkiem organizacji działającym w kraju dostawcy. Nasza rola polega na przejęciu ryzyka kredytowego importera w Polsce do wysokości nadanego limitu oraz na gwarantowaniu spłaty jego należności handlowych wobec dostawców za bezsporne i zatwierdzone wierzytelności.

Zarówno szeroka oferta produktowa, jak i elastyczne podejście do potrzeb naszych klientów, pozwalają nam na zindywidualizowanie struktury transakcji. Warto również dodać, że pod względem obrotów zrealizowanych w ramach faktoringu odwrotnego BZ WBK Faktor zajmuje pierwsze miejsce na rynku spośród wszystkich firm zrzeszonych w PZF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane