Fala strajków paraliżuje kraj

opublikowano: 28-12-2020, 20:00

Nie pierwszy raz społeczne skutki wprowadzonych odgórnie podwyżek wymykają się spod kontroli - to jedna z naszych szokujących prognoz na 2021 r., tzw. czarnych łabędzi (wydarzenie bardzo mało prawdopodobne, ale o potencjalnie wielkich konsekwencjach). Nie jest to tekst informacyjny.

Na początku roku wchodzi w życie kilkadziesiąt nowych podatków, w tym również takie, których konsekwencje na własne skórze odczują konsumenci, m.in. podatek cukrowy, opłata od tzw. małpek, podatek od sprzedaży detalicznej i opłata mocowa. Efektem będzie oczywiście wzrost inflacji, ale również niezadowolenia społecznego.

Uwaga, czarne łabędzie
To jedna z naszych szokujących prognoz, tzw. czarnych łabędzi (wydarzenie bardzo mało prawdopodobne, ale o potencjalnie wielkich konsekwencjach). Nie jest to tekst informacyjny.

Negocjacje płacowe, które już wcześniej prowadzone były w wyjątkowo napiętej atmosferze, wobec usztywnienia się obu stron – zarówno związków zawodowych, jak i zarządów – stają się praktycznie niemożliwe. W kolejnych firmach, zwłaszcza w największych, ogłaszane są spory zbiorowe. Szefostwo zakładów albo je lekceważy, albo podważa legalność działań załóg (co zresztą zdarzało się już w końcówce 2020 r.). To tylko potęguje napięcia i spory zbiorowe szybko przeistaczają się w pogotowie strajkowe. Obejmują kolejno firmy z branży chemicznej, naftowej,s górniczej i energetycznej. Nowe zarządy – w wielu przedsiębiorstwach właśnie dokonano zmian personalnych na najwyższym szczeblu – nie mając wielkiego doświadczenia w rozwiązywaniu tego typu sporów i nie są w stanie poradzić sobie z problemem. Zaczyna dochodzić do incydentów siłowych, w tym z udziałem policji, którą wzywają na pomoc zarządy. Odpowiedzią załóg są strajki i okupacja zakładów. Stają najpierw poszczególne wydziały, a zaraz potem całe przedsiębiorstwa.

Nie skutkują ani prośby, ani groźby coraz wyższych rangą przedstawicieli rządu. Nic nie daje także wygłoszone wiosną w sejmie dramatyczne przemówienie premiera. Szef rządu nie tylko nie przekonuje strajkujących do odstąpienia od protestów, ale pokazuje bezsilność władzy. Oliwy do ognia dolewa wypowiedź jednego z prominentnych polityków obozu rządzącego, który sugeruje cofnięcie 500+ na drugie i kolejne dziecko.

Zaraz po Wielkanocy na ulice polskich miast wylewa się fala protestów. Przekrój społeczny jest bardzo zróżnicowany - protestują uczestnicy jesiennego marszu kobiet i osoby, które dotychczas popierały rząd, korzystając na jego polityce.

Mocy nabiera też cichy dotychczas głos prywatnych przedsiębiorców, którzy padli ofiarą lockdownu, bo przepisy wykluczyły ich z grona beneficjentów rządowych tarcz. Pojawia się efekt domina - przerwy w dostawie prądu, braki paliwa na stacjach. Społeczeństwo jest zbuntowane, a kraj ogarnia paraliż zniesienia.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane