Fang: taktyka Trumpa nie zadziała

opublikowano: 18-09-2018, 08:29

Chińska gospodarka jest zbyt silna, aby stosowane przez USA taktyka wywierania presji cłami dała im sukces, oświadczył Fang Xinghai, wiceszef Chińskiej Komisji Regulacji Papierów Wartościowych.

Fang jest przekonany, że nie wystarczyłoby nawet obłożenie cłem przez USA całego importu z Chin.

- Nawet w tym scenariuszu negatywny wpływ ceł na gospodarkę Chin spowodowałby zmniejszenie PKB o ok. 0,7 pkt. procentowego – powiedział Fang podczas Światowego Forum Gospodarczego w Tianjin. – Chiny mają właściwą politykę fiskalną i monetarną, aby złagodzić ten wpływ. Dlatego szykujemy się na najgorsze i uważamy, że nasza gospodarka nadal pozostanie w dobrej kondycji – dodał.

W poniedziałek prezydent Donald Trump ogłosił wprowadzenie nowych ceł na chiński import wartości 200 mld USD. Chiny na razie nie odpowiedziały oficjalnie działaniami odwetowymi, ale wcześniej sygnalizowały, że mogą obłożyć cłem import z USA wartości 60 mld USD.

- Chiny prawdopodobnie zrobią więcej niż wprowadzenie ceł – powiedział Zhu Ning, wicedyrektor Narodowego Instytutu Badań Finansowych na Uniwersytecie w Pekinie. – Nie zapominajmy, że cała globalna gospodarka stała się jeszcze bardziej zintegrowana, dlatego to nie jest już jeden kraj przeciwko drugiemu, ale raczej działanie dotyczące łańcucha dostaw – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu