Farma wiatrowa z unijnym wsparciem

DI
opublikowano: 12-07-2013, 00:00

10 mln EUR Taką kwotę dofinansowania z funduszy regionalnych pozyskała farma wiatrowa w Golicach.

Inwestycje

Farma wiatrowa w Golicach w woj. lubuskim otrzymała dofinansowanie w wys. 10 mln EUR z unijnych funduszy regionalnych. Farma w Golicach to tzw. duży projekt (o wartości przekraczającej 50 mln EUR), który ma pośrednio i bezpośrednio przyczynić się do powstania ok. 600 miejsc pracy. Stanowi on poważny wkład w realizację zobowiązań klimatycznych Polski dotyczących udziału energii odnawialnej w łącznej produkcji energii — udział ten powinien wynieść 15 proc. w 2020 r.

Inwestycja otrzymała dofinansowanie z programu „Infrastruktura i Środowisko” w ramach priorytetu „Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna”. Łączna wartość inwestycji to 56 mln EUR, z czego Unia Europejska finansuje 10 mln EUR z pieniędzy Funduszu Spójności.

Farma wiatrowa w Golicach rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej w marcu 2012 r.

Projekt obejmuje budowę farmy wiatrowej o mocy 38 MW, złożonej z dziewiętnastu turbin, każda o mocy znamionowej 2,0 MW. Turbiny są dostosowane do pracy przy wietrze o niskiej sile. Dzięki regulacji kąta nachylenia łopat wirnika turbina dostosowuje się do warunków wiatrowych, co pozwala zoptymalizować poziom produkcji energii przy minimalnym poziomie hałasu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu