Farmacja krytykuje pomysły na wsparcie

opublikowano: 08-08-2019, 22:00

Refundacyjny Tryb Rozwojowy, który miał rozkręcić lekowe innowacje, nie wyszedł jeszcze z fazy koncepcyjnej, a już spotyka się z ostrą krytyką branży. Chodzi m.in. o źródła finansowania.

Nadzieje były duże — takie też jest rozczarowanie. W połowie lipca Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) opublikowało raport zawierający rekomendacje wprowadzenia do polskiego prawa Rozwojowego Trybu Refundacyjnego (RTR), czyli mechanizmu, który miał pobudzać inwestycje w badania i rozwój oraz produkcję leków w Polsce.

Podstawowe założenia RTR, mówiące o finansowym wsparciu państwa dla konkretnych producentów w zależności od ich zaangażowania na krajowym rynku, przedstawiono jeszcze na początku tej kadencji parlamentu. Wiadomo już jednak, że w tej kadencji RTR przyjęty nie będzie, a bardziej szczegółowe propozycje spotkały się z branżową krytyką.

Pieniądze dla partnerów…

Według rekomendacji przedstawionych przez MPiT, przygotowanych przez Kancelarię Adwokacką Czyżewscy oraz PEX PharmaSequence, firmy farmaceutyczne miałyby otrzymywać preferencje refundacyjne po uzyskaniu statusu partnera polskiej gospodarki. Status taki przyznawany byłby na podstawie oceny oddziaływania na polski ekosystem przemysłowy oraz skali inwestycji na polskim rynku w kompetencje, badania i rozwój oraz analizę danych. Partnerzy mogliby liczyć na bodźce finansowe w skali około 400 mln zł rocznie, z czego połowa pochodziłaby z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, a reszta — z Agencji Badań Medycznych.

Tuż po ogłoszeniu propozycji z ich krytyką wystąpił m.in. Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, którego przedstawiciele narzekali na niejasność celów RTR i żółwie tempo prac nad wdrożeniem mechanizmu. Teraz do chóru krytyków przyłączył się Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma. Organizacja, zrzeszająca duże firmy farmaceutyczne z zagranicznym kapitałem — m.in. Novartis, AstraZenecę, GSK, Sanofi, Roche czy Pfizera — w opublikowanym w czwartekstanowisku podkreśla, że przygotowany na zlecenie ministerstwa raport „budzi wiele wątpliwości”.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

…z kieszeni pacjentów

„Przede wszystkim niepokoi propozycja finansowania RTR ze środków budżetu refundacyjnego. W warunkach skrajnie niedofinansowanego systemu ochrony zdrowia w Polsce (w 2019 r. na ten cel budżet państwa przeznacza zaledwie 4,86 proc. PKB przy średniej unijnej 6,8 proc. PKB) jest to wyjątkowo niekorzystne rozwiązanie dla chorych, którzy i tak mają już niezwykle ograniczony dostęp do wielu świadczeń zdrowotnych, w tym do skutecznych i bezpiecznych leków” — głosi stanowisko Infarmy.

Związek firm farmaceutycznych wskazuje na to, że składki na Narodowy Fundusz Zdrowia mają na celu zabezpieczenie dostępu obywateli do ochrony zdrowia, a nie wsparcie rozwoju gospodarczego czy działalności przemysłowej. W podobnym tonie wypowiadali się wcześniej przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia — na łamach „PB” wiceminister Janusz Cieszyński mówił, że „środki w NFZ, pochodzące ze składek obywateli, powinny być przeznaczone na leczenie pacjentów”.

„Mechanizm RTR w proponowanym przez konsultantów kształcie może łamać umowę społeczną zawieraną między obywatelami a państwem w tym zakresie. Dlatego też zdecydowanie uważamy, że źródeł finansowania mechanizmów wsparcia rozwoju przemysłu płatnik powinien szukać poza budżetem Ministra Zdrowia” — głosi stanowisko Infarmy.

Infarma obawia się też, że korzyści uzyskane przez firmy farmaceutyczne w ramach zaproponowanego mechanizmu RTR mogłyby zostać uznane za niedozwoloną pomoc publiczną.

„Dlatego też jesteśmy sceptyczni co do możliwości wprowadzania do polskiego porządku prawnego proponowanych w raporcie rozwiązań” — podsumowuje związek firm farmaceutycznych.

400 mln zł Tyle pieniędzy, według propozycji ekspertów, ma być przeznaczanych co roku na wsparcie innowacyjnych firm farmaceutycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy