Fed: jastrzębie zdobywają przewagę

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 04-03-2011, 12:49

Coraz więcej członków Rezerwy Federalnej skłania się do nagłego zakończenia programu skupu aktywów, zamiast jego stopniowego wygaszania.

Do zaostrzenia polityki pieniężnej Fed skłaniają ostatnie dobre dane makroekonomiczne. Jak w czwartek podał departament pracy, liczba wniosków o nowe zasiłki dla bezrobotnych ponownie spadła do poziomu najniższego od ponad 2,5 roku. Wcześniej w tym tygodniu informowano, że w lutym koniunktura w amerykańskim przemyśle była najlepsza od blisko 7 lat.

- Nie widzę zbyt wielu argumentów przemawiających za stopniowym wygaszaniem programu skupu obligacji – mówił w czwartek szef oddziału Fed w Atlancie Dennis Lockhart.

Wart 600 mld USD program skupu obligacji zainicjowany na listopadowym posiedzeniu Fed znajduje się obecnie na półmetku. Jak podkreśla Dan Greenhaus, główny strateg firmy inwestycyjnej Miller Tabak, aby członkowie amerykańskich władz monetarnych zdecydowali się na nagłe zaprzestanie wspierania gospodarki, muszą być całkowicie pewni, że gospodarka wytrzyma wzrost długoterminowych stóp procentowych.

Jak wynika z lutowej ankiety Bloomberga wśród ekonomistów, rynek oczekuje, że stopy procentowe pozostaną na rekordowo niskim poziomie 0 – 0,25 proc. do pierwszego kwartału przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Polecane