Fed podniósł stopę rezerwy federalnej o 0,25 proc.

Paweł Kubisiak
opublikowano: 10-08-2004, 20:31

Kierowany przez Alana Greenspana amerykański bank centralny zachował się zgodnie z oczekiwaniami rynku i podniósł we wtorek stopę funduszy federalnych o 0,25 proc. do 1,5 proc. To druga podwyżka w tym roku i zarazem druga od maja 2000 roku. Przed ostatnimi podwyżkami stopa rezerwy federalnej utrzymywała się na poziomie 1 proc., najniższego od 1962 roku.

Amerykański Zarząd Rezerwy Federalnej zachował się zgodnie z oczekiwaniami rynku i co najważniejsze – zgodnie z własnymi zapowiedziami. Fed deklarował prowadzenie zrównoważonej polityki monetarnej, widocznej poprzez pryzmat systematycznych, ale niewielkich podwyżek stóp.

Utrzymanie stóp bez zmian wywołałoby uzasadniony niepokój o kondycję amerykańskiej gospodarki. W lipcu Alan Greenspan powiedział przed Kongresem USA, że bardzo niskie stopy procentowe już nie są amerykańskiej gospodarce potrzebne. Szef Rezerwy Federalnej uważa, że największej gospodarce świata już pomogła terapia, polegająca na długim utrzymywaniu rekordowo niskich stóp procentowych.

Jednak rozczarowujący poziom PKB w minionym kwartale i wysokie ceny ropy wywołały niepokój rynku o trwałość ożywienia. Wiele obaw zbudziły tez ostatnie dane z rynku pracy. W piątek Departament Pracy USA podał, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła w lipcu zaledwie o 32 tys., podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu o 240 tys.

Dodatkowo, z powodu wysokich cen ropy, rynek spodziewa się niższej dynamiki PKB w bieżącym kwartale - 3,9 proc. zamiast wcześniej prognozowanych 4,2 proc. W minionym kwartale produkt krajowy brutto USA wzrósł o 3,0 proc., wobec 4,5 proc. w pierwszym kwartale 2004 roku. Tymczasem analitycy spodziewali się wzrostu o 3,7 proc.

Fed zwrócił uwagę w komumnikacie, że inflację napędzają wysokie ceny ropy, które mają tez negatywny wpływ na wydatki konsumentów. Jednak bank centralny uspokajał, że taka inflacja nie jest zmartwieniem, zapowiadając politykę wyważonych reakcji i stopniowych podwyżek. Według Fed, gospodarka jest obecnie gotowa na powrót na ścieżkę szybkiego wzrostu.

W okresie od czerwca 2003 roku do maja 2004 stopa funduszy federalnych pozostawała na najniższym w historii poziomie 1 proc. Dopiero w czerwcu bieżącego roku Fed podniósł główne stopy o 25 pkt bazowych. Była to pierwsza podwyżka stóp od maja 2004 roku. Od początku 2001 roku Fed obniżał stopy z poziomu 3,75 proc., by pomóc największej gospodarce świata wydostać się z recesji.

Kolejne posiedzenie Fed zaplanowane jest na 21 września. Analitycy przewidują, że Fed będzie systematycznie zwiększał stopy do możliwego poziomu 2,25 proc. na koniec bieżącego roku.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Fed podniósł stopę rezerwy federalnej o 0,25 proc.