Fed wprawił rynki w zakłopotanie

opublikowano: 22-03-2018, 22:00
aktualizacja: 23-03-2018, 07:12

Członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku jednogłośnie zdecydowali o podwyżce stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

To już szósta podwyżka w cyklu rozpoczętym w grudniu 2015 r. i pierwsza pod kierownictwem nowego przewodniczącego — Jerome’a Powella. Decyzja nie była zaskakująca dla uczestników rynku, ale nie przeszła bez echa, bo najlepszy barometr nastrojów inwestorów, czyli kurs dolara, najpierw spadł, ale koniec końców zaczął piąć się w górę. Eksperci są podzieleni co do oceny tempa i skali podwyżek stóp procentowych — jedni uważają, że nie będzie uzasadnienia do długiego cyklu podwyżek (a byłoby to nawet niebezpieczne dla zadłużonych gospodarek), inni spodziewają się, że podwyżki będą szybkie i zdecydowane. W samym Fedzie rośnie grono optujących za jeszcze trzema podwyżkami do końca tego roku (w sumie o 75 pkt. baz.) — w grudniu zwolenników takiego scenariusza było czterech, obecnie jest ich aż siedmiu. Mediana oczekiwanego poziomu stóp procentowych na rok 2018 wynosi 2,1 proc. (tak samo jak w grudniu), 2,9 proc. w 2019 (wobec 2,7 proc. w grudniu) i 3,4 proc. w 2020 r. (wobec 3,1 proc. w grudniu).

Jerome Powell, nowy szef Fedu, uważa, że perspektywy amerykańskiej gospodarki poprawiły się w ostatnich miesiącach, a tarcia w polityce handlowej nie mają na razie przełożenia na prognozy kierowanej przez niego instytucji.
Zobacz więcej

JEST POPRAWA:

Jerome Powell, nowy szef Fedu, uważa, że perspektywy amerykańskiej gospodarki poprawiły się w ostatnich miesiącach, a tarcia w polityce handlowej nie mają na razie przełożenia na prognozy kierowanej przez niego instytucji. Fot. Bloomberg

Przeczytaj o konsekwencjach polityki Fedu dla:

Akcji>>

Obligacji>>

Walut>>

Surowców>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy