FIAT zmienia szefa i strategię

Małgorzata Birnbaum
11-12-2002, 00:00

Z FIAT-a zamierza odejść dyrektor zarządzający Gabriele Galateri. Może to oznaczać poważną zmianę strategii, łącznie z wycofaniem się z wykorzystania opcji sprzedaży działu produkcji samochodów koncernowi General Motors.

Gabriele Galateri, dyrektor zarządzający FIAT-a, złożył rezygnację. Pozostanie on na stanowisku do momentu mianowania następcy.

„Kandydatem na stanowisko dyrektora zarządzającego jest Enrico Bondi, ekspert w kwestiach restrukturyzacji, który ostatnio współzarządzał Telecom Italia” — doniósł włoski dziennik „La Repubblica”.

Cztery banki, które są wierzycielami koncernu, sprzeciwiają się jakimkolwiek zmianom zarządu, bo „może to zmienić warunki udzielonej w maju pożyczki wysokości 3 mld EUR”. Wotum zaufania otrzymał również Paolo Fresco, o którego odejściu krąźyły pogłoski. Kolejne spotkanie zarządu FIAT-a odbędzie się „tak szybko, jak to możliwe”.

Podobno rodzina Agnelli, która kontroluje 30 proc. FIAT-a, i nowy zarząd przedstawią nową, zmienioną strategię. Bynajmniej nie chodzi tu o kosmetyczne poprawki. FIAT bierze pod uwagę zwolnienie koncernu General Motors z opcji zakupu działu FIAT Auto po 2004 r., jak doniosła gazeta „Automotive News”, co popiera również włoski rząd.

Rodzina Agnelli i przedstawiciele Mediobanca, który kontroluje 34 proc. Ferrari, zastanawiają się również nad sprzedażą tego pakietu akcji niemieckiemu Volkswagenowi. Przed transakcją marka Alfa Romeo zostałaby przeniesiona do Ferrari. Mediobanca kupił pakiet w ubiegłym roku, kiedy FIAT chciał go umieścić na giełdzie. Oferta banku — 775 mln EUR (3,1 mld zł) — była co najmniej o 20 proc. wyższa od ceny, którą FIAT uzyskałby z IPO.

Nowa strategia podoba się bankom wierzycielom, którym FIAT obiecał w maju sprzedaż aktywów. Ma to pozwolić na zmniejszenie o połowę długu netto — do 3 mld EUR (11,9 mld zł), i redukcję długu brutto do 36 mld EUR (143,6 mld zł). W ramach restrukturyzacji firma zwolni we Włoszech 8 tys. pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / FIAT zmienia szefa i strategię