Filar sugeruje koniec cyklu podwyżek stóp procentowych

opublikowano: 10-11-2004, 15:06

Członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusz Filar zasugerował podczas spotkania z inwestorami w Kopenhadze we wtorek, że zbliża się koniec cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce, napisał w środowym raporcie Lars Christensen, analityk Danske Banku.

„Filar wygłosił kilka interesujących uwag. Najważniejsze to: Zbliżamy się do końca cyklu zacieśniania polityki” – napisał Christensen w dokumencie zatytułowanym „Polska: Filar sygnalizuje koniec cyklu zacieśniania polityki”.

Analityk podkreślił, relacjonując słowa członka RPP, że kluczowe w ocenie potrzeb ewentualnego dalszego zacieśniania polityki będzie kształtowanie się płac. „Filar szczególnie podkreślił wagę grudniowych negocjacji płacowych w górnictwie” – napisał Christensen, który zwrócił uwagę na wciąż „bardzo umiarkowany” wzrost płac w Polsce.

Według Filara na listopadową decyzję RPP (na posiedzeniu 23-24 listopada) co do poziomu stóp procentowych wpłynie publikowana 30 listopada projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP). Rada ma omówić ten raport już w przyszłym tygodniu, powiedział Filar.

„Zasugerował, że projekcje inflacyjne w nowym raporcie o inflacji będą prawdopodobnie znacząco niższe niż te z sierpniowego raportu” – czytamy dalej w raporcie.

Sierpniowa projekcja banku centralnego, sporządzona przy założeniu braku zmian wysokości stóp procentowych, zakładała, że inflacja zacznie spadać w 2005 roku, tak by w 2006 roku osiągnąć górną granicę celu, tj. 3,5%, choć przejściowo wskaźnik wzrostu cen konsumpcyjnych może sięgnąć 6%.

Z wypowiedzi Filara wynika, że ewentualne dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej powinno zakończyć się przed kwietniem 2005 roku.

„Efekt bazy będzie wpływał na znaczące zmniejszenie inflacji od kwietnia – a Filar podkreślił, ze jeśli stopy mają być dalej podnoszone, powinno to nastąpić przed kwietniem” – napisał Christensen.

Filar powiedział ponadto, że część członków RPP podkreśla znaczenie umocnienia się złotego i dodał, że to także zmniejsza konieczność podwyżek stóp procentowych.

Złoty znajduje się obecnie na najwyższych poziomach od pięciu lat wobec koszyka walut, a wobec dolara – od siedmiu lat.

Rada podnosiła stopy procentowe trzykrotnie w tym roku – łącznie o 125 pb. Po ostatniej, sierpniowej podwyżce podstawowa stopa referencyjna wynosi 6,5%.

Inflacja konsumencka wyniosła we wrześniu 4,4% r/r, a Ministerstwo Finansów i analitycy bankowi oczekują spadku tego wskaźnika do 4,3% w październiku. Cel inflacyjny banku centralnego to 2,5% +/- 1 pkt proc.

tom/bas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Filar sugeruje koniec cyklu podwyżek stóp procentowych