Film o poszukiwaniu Bin Ladena hitem

AD, wsj.com
opublikowano: 14-01-2013, 09:20

Opowiadający historię polowania amerykańskich służb na Osamę bin Ladena film "Zero Dark Thirty" (w Polsce "Wróg numer jeden") stał się już w USA hitem kinowym. W pierwszy weekend wyświetlania zarobił 24 mln USD! - podaje "Wall Street Journal".

Dystrybutorem "Zero dark thirty" jest Sony Pictures, który dawkował zainteresowanie filmem pokazując go już pod koniec grudnia w wybranych kinach. Czwartkowe nominacje do Oscarów tylko ten efekt wzmogły. Na sukcesie swojego dystrybutora zarabia też notowany na giełdzie w Tokio Sony Corporation, którego kurs rośnie.

Zobacz więcej

Główną bohaterką "Zero dark thirty" jest młoda agentka CIA, którą początkowo bulwersują metody tortur stosowane przez kolegów dla zdobycia informacji o miejscu pobytu "wroga numer jeden" (fot. mat. dystrybutora)

Amerykanów ściąga do kin nie tylko 5 oskarowych nominacji dla tego filmu, ale również niechęć amerykańskich polityków do pokazanych w nim kulisów ścigania i zabicia "wroga numer jeden". "Zero dark thirty" pokazuje, że dla zdobycia informacji o miejscu jego pobytu CIA stosowało tortury i przekupywało informatorów.

Reżyserką filmu jest nagrodzona już wcześniej Oscarami Kathryn Bigelow. Według niektórych recenzentów udało jej się kolejny raz zrobić przejmujący obraz o kulisach współczesnej wojny, uciekający jednak od chwytów znanych z thrillerów. Do tego już na początku filmu zaznacza, że jest on oparty na faktach.

Właśnie to "oparcie na faktach" krytykują amerykańscy politycy, którzy twardo obstają przy wersji, że CIA nie uciekały się do tortur podczas próby schwytania Bin Ladena. Kilku senatorów wysłało nawet w tej sprawie oficjalny protest.

Do polskich kin film wejdzie dopiero 8 lutego.

Zobacz oficjalny zwiastun:


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD, wsj.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Film o poszukiwaniu Bin Ladena hitem