Finansuj stosownie do potrzeb, sił i zamiarów

Dominik Kwiecień, Piotr Łuba
opublikowano: 17-05-2004, 00:00

Gama instrumentów, z których możemy skorzystać przy pozyskiwaniu finansowania, uzależniona jest przede wszystkim od wielkości przedsiębiorstwa.

Największe ograniczenia w dostępie do źródeł finansowania napotykają firmy rozpoczynające działalność lub znajdujące się w początkowej fazie rozwoju. Korzystają one przeważnie wyłącznie z kapitału właścicieli i działają w formie spółki osobowej — cywilnej, jawnej bądź komandytowej.

Dotacja lub wsparcie

Uniemożliwia to zaciąganie zobowiązań w imieniu spółki, lecz jedynie w imieniu wspólników, którzy odpowiadają wówczas za zobowiązania całym swoim majątkiem solidarnie. Kolejną kwestią mającą wpływ na źródła finansowania jest fakt prowadzenia przez małe przedsiębiorstwa tzw. uproszczonej księgowości, najczęściej w formie ryczałtu lub księgi rozchodów i przychodów. Powoduje to trudności z oceną sytuacji ekonomiczno-finansowej firmy i jej zdolności do wywiązywania się z zobowiązań.

W efekcie, dla takich przedsiębiorstw jedynymi dostępnymi formami finansowania są pożyczki, kredyty i leasing, programy pomocowe lub prywatni inwestorzy.

Pożyczka bez banku

Pożyczki, regulowane przepisami cywilnoprawnymi, są jednym z najprostszych źródeł pozyskiwania funduszy.

Oferowane przeważnie przez instytucje niebankowe spełniają często rolę instrumentów wsparcia dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Przykładowo, oferowane przez urzędy pracy i instytucje pozarządowe tzw. mikropożyczki (których wartość jednorazowo nie przekracza kwoty 30-50 tys. złotych), przeznaczane na zwiększenie obrotu małych przedsiębiorstw, nie mogą stać się głównym źródłem uzyskania środków na rozwój. Ogromną ich zaletą jest natomiast wartość edukacyjna. W związku z tym, iż procedury i formalności związane z uzyskaniem takich pożyczek są uproszczone i ograniczone do niezbędnego minimum przedsiębiorca ma możliwość stopniowego zdobywania doświadczenia w kontaktach z instytucjami finansującymi. Co ważniejsze, dotrzymanie warunków umowy pożyczki i terminowego regulowania zobowiązań, zwiększa wiarygodność firmy w chwili wystąpienia o kredyt bankowy lub leasing majątku trwałego. Ma to duże znaczenie w przypadku najmniejszych firm oraz pierwszego kredytu, kiedy banki podejrzliwie patrzą na potencjalnego kredytobiorcę.

Rynek nie da zbyt wiele

Oferta rynku jest jeszcze uboższa, gdy małe firmy ubiegają się o jednorazowe uzyskanie znaczących środków na zakup nowych środków produkcji, środków transportu lub też nieruchomości. W takim przypadku wybór zewnętrznych źródeł finansowania ogranicza się przeważnie do kredytu i leasingu. Wybór leasingu będzie naturalną decyzją, kiedy nie jest możliwe otrzymanie kredytu z powodu niskiej zdolności kredytowej, braku odpowiednich zabezpieczeń bądź zbyt wysokiego zadłużenia z tytułu wcześniej zaciągniętych kredytów.

Jednak w przypadku, kiedy możemy skorzystać z obydwu tych źródeł, problemem będzie porównanie atrakcyjności obu opcji z punktu widzenia efektu finansowego. Ze względu na odmienny charakter kredytu i leasingu nie wystarcza tu proste zsumowanie ponoszonych opłat. Atrakcyjność poszczególnych rozwiązań wskażą dopiero prognozy rachunku wyników i analiza przepływów pieniężnych.

W sytuacji potrzeby pozyskania środków trwałych o znaczącej wartości warto rozważyć zaangażowanie niezależnego doradcy, który nie tylko zapewni wsparcie przy analizie kosztów obu rozwiązań, ale również dysponuje doświadczeniem i wiedzą o aktualnej ofercie rynkowej. Powala mu to dobrać rozwiązania i produkty najlepiej dopasowane do potrzeb kapitałobiorcy. Koszty związane z zatrudnieniem doradcy zostaną najczęściej z nawiązką zrekompensowane przez uzyskane oszczędności.

Dominik Kwiecień, konsultant w dziale doradztwa finansowego PricewaterhouseCoopers

Piotr Łuba, wicedyrektor w dziale doradztwa finansowego PricewaterhouseCoopers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominik Kwiecień, Piotr Łuba

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Finansuj stosownie do potrzeb, sił i zamiarów