Firmy lubią dobre lokaty

Agata Szymborska-Sutton
opublikowano: 19-10-2011, 00:00

Idea Bank prowadzi w rankingu depozytów krótkoterminowych dla przedsiębiorców. W kwartalnych także, chociaż ex aequo z FM Bankiem

Największym zainteresowaniem mikroprzedsiębiorców cieszą się zazwyczaj lokaty krótkoterminowe, które nie zamrażają firmowych pieniędzy i w efekcie nie zablokują niespodziewanych inwestycji. Z przygotowanego przez Tax Care rankingu lokat dla osób prowadzących działalność gospodarczą wynika, że najwięcej na jedno- i dwumiesięcznych lokatach daje zarobić Idea Bank, który proponuje mikroprzedsiębiorcom odpowiednio 8,08 proc. i 8,05 proc. brutto w skali roku. Co więcej, pozycję lidera w tych dwóch kategoriach Idea Bank utrzymuje już od kilku miesięcy. Żaden z pozostałych banków nawet nie zbliżył się w tym czasie do tego poziomu i taka sytuacja pozostała do dziś — zajmujące drugą pozycję Alior Bank (depozyty jednomiesięczne) i Volkswagen Bank (dwumiesięczne) oferują mikroprzedsiębiorcom oprocentowanie o ponad połowę mniejsze niż Idea Bank. Trzeba jednak pamiętać, że ten ostatni pozwoli otworzyć mikroprzedsiębiorcy tylko jedną jedno- lub dwumiesięczną lokatę, do tego na kwotę nie większą niż 10 tys. złotych. Idea Bank prowadzi także — ex aequo z FM Bankiem — w kategorii lokat trzymiesięcznych, oferując mikroprzedsiębiorcom oprocentowanie w wysokości 5,30 proc. w skali roku. I w tym wypadku owe instytucje nie dały sobie odebrać palmy pierwszeństwa w ostatnich kilku miesiącach. W przypadku depozytów kwartalnych nie ma jednak tak dużych dysproporcji w wysokości oprocentowania — różnica pomiędzy pierwszym a drugim miejscem, które przypadło Nordea Bankowi, nieznacznie przekracza jeden punkt procentowy. Stawki oprocentowania dla osób prowadzących działalność gospodarczą są generalnie niższe niż w przypadku depozytów dla osób fizycznych — na przykład oprocentowanie brutto najlepszych lokat rocznych i dwuletnich dla klientów indywidualnych przekracza 7 proc. w skali roku, podczas gdy najlepsze stawki dla firm w tych samych kategoriach wynoszą odpowiednio 5,9 proc. oraz 6 proc. Wyjątkiem są oferty lokat jedno- i dwumiesięcznych dla przedsiębiorców, których oprocentowanie jest znacznie wyższe niż najlepszych depozytów dla klientów indywidualnych, zakładanych na podobny czas — oprocentowanie tych ostatnich wynosi niespełna 4,6 proc. brutto w skali roku. Mikroprzedsiębiorcy korzystający z firmowych lokat powinni także pamiętać, że zyski w nich w większości przypadków będą musieli opodatkować we własnym zakresie — banki nie odprowadzają od nich bowiem podatku Belki, traktując je jako przychód z działalności gospodarczej, od których w związku z tym należy zapłacić podatek dochodowy, a nie podatek od zysków kapitałowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agata Szymborska-Sutton

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu