Firmy mikro otrzymają dotacje od samorządów

opublikowano: 07-03-2008, 10:05

Samorządy przydzielą mikroprzedsiębiorstwom specjalne dotacje z regionalnych programów operacyjnych. Suma 16,6 mld euro zostanie podzielona w większości między podmioty, które prawdopodobnie nie miałyby szans ze znacznie większymi konkurentami w wyścigu po dotacje unijne - podaje piątkowa "Rzeczpospolita".

W województwie lubuskim np. kwota 120 ml zł zostanie przeznaczona wyłącznie na wsparcie mikrofirm, podczas gdy małe i średnie przedsiębiorstwa traktowane łącznie, na dotację otrzymały 150 ml zł. 80% pieniędzy trafi więc do mikroprzedsiębiorstw.

Prace właśnie zmierzają ku końcowi. Warunki przydziału pomocowych dotacji są zróżnicowane w zależności od województwa, co budzi pewne kontrowersje. Niektóre regiony godzą się na niższe wymagania i nie oczekują innowacyjności projektów, w innych szanse na dotacje mają nawet osoby dopiero rozpoczynające działalność gospodarczą.

Brak jednak nadal osobnych puli pieniężnych dla mikrofirm na Dolnym Śląsku, Mazowszu, Mazurach oraz w Łódzkiem.

Eksperci są zdania, iż jest to dobra okazja do wyrównania szans. Mniejsze firmy mają mniejszy kapitał, a tym samym nie są stosunkowo innowacyjne i nie posiadają wystarczających zasobów kadrowych.

Do tej pory przegrywały walkę o dotacje z funduszy Unii Europejskiej, a dotacje samorządowe pozwolą na skuteczną rywalizację z większymi konkurentami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Firmy mikro otrzymają dotacje od samorządów