Firmy muszą mieć kapitał własny

Wojciech Kmita
opublikowano: 25-09-2003, 00:00

W sobotę zmienią się warunki udzielania pomocy publicznej. Będzie mniej formalności, ale trzeba mieć 25 proc. na inwestycję.

Wchodząca w życie 27 września ustawa o zmianie ustaw: o finansowym wspieraniu inwestycji oraz o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców, wprowadza kilka ważnych zmian.

Przede wszystkim przedsiębiorstwo ubiegające się o finansowe wsparcie musi dysponować udziałem własnym na pokrycie co najmniej 25 proc. kosztów inwestycji. Nowością jest także rozszerzenie uprawnionych o przedsiębiorstwa, które zamierzają zainwestować na obszarze parku przemysłowego lub technologicznego.

Nowelizacja upraszcza dokumentowanie sytuacji finansowej wnioskodawcy. Wymagane będą sprawozdania finansowe tylko za ostatni okres rozliczeniowy (do tej pory za trzy lata), a także zaświadczenia o braku zaległości wobec fiskusa i ZUS (wystawione jednak nie później niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku). Zmieniono także zasady przeliczania na złote kwot w euro. Dotychczas odbywało się to według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień udzielenia wsparcia, a od 27 września — z poprzedzającego pierwszy dzień składania wniosków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kmita

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Firmy muszą mieć kapitał własny