Firmy na cyberatakach tracą miliardy

opublikowano: 26-02-2018, 06:40
aktualizacja: 26-02-2018, 06:43

Liczba cyberprzestępstw rośnie w zastraszająco szybkim tempie. Ataki hakerskie obecnie kosztują firmy już blisko 600 mld USD, czyli 0,8 proc. globalnego PKB - szacują analitycy firmy McAfee oraz amerykańskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS). W 2014 r. wskaźnik ten sięgał poziomu 445 mld USD.

Dostęp do nowych technologii informatycznych zwiększa zasięg działania firm, usprawnia procesy i przepływ informacji, ale… na postępie technologicznym coraz częściej korzystać zaczynają również cyberprzestępcy. 

Haker, cyberatak
Zobacz więcej

Haker, cyberatak fot. Sergei Konkov/TASS/Forum

- 600 mld USD strat wynikających z cyberprzestępczości pokazuje, że rozwój technologiczny przekształcił w ogromnym stopniu nie tylko każdy sektor gospodarki, ale również działalność kryminalną - zaznacza Arkadiusz Krawczyk, dyrektor regionalny w McAfee Poland.

Najpopularniejszy cel

Firma przeanalizowała aktywność cyberprzestępców na świecie, a ich wyniki zebrała w raporcie „Economic impact of cybercrime – no slowing down”. Wynika z nich, że największe straty związane z atakami cybernetycznymi ponoszą kraje średniozamożne, w których przedsiębiorcy i instytucje nie wyprowadziły jeszcze wystarczających zabezpieczeń i pod względem technologicznego rozwoju nie nadążają za hakerami.

Badanie wskazuje, że 25 proc. strat z przestępczości cybernetycznej wiąże się z kradzieżą własności intelektualnej, a ransomware, czyli oprogramowanie żądające okupu za odblokowanie komputera, stanowi jedno z najszybciej rozwijających się narzędzi hakerskich. Analizy firmy Grey Wizard mówią również o dużej popularności malware, phishingu, ataków na warstwę sieciową, ataków DDoS oraz botnetów. Tylko w IV kwartale 2017 r. firma zarejestrowała 167,3 mln incydentów na chronione przez jej narzędzia systemy informatyczne (najwięcej z nich pochodziło w Francji i Wielkiej Brytanii).

Na krajowym podwórku

Z najnowszych analiz PwC wynika natomiast, że w Polsce jedynie 8 proc. firm jest odpornych na działania cyberprzestępców. W 2017 r. straty finansowe z powodu cyberprzestępstw poniosło 44 proc. przedsiębiorstw, natomiast 62 proc. zostało narażonych na przestoje w pracy i odnotowało zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu firmy. 

Okazuje się, że budżet na zabezpieczenia cebernetyczne w krajowych firmach wynosi średnio ok. 3 proc. wartości całego budżetu IT. Zdaniem analityków, jest to zdecydowanie za mało, tym bardziej, że w najbliższych latach przedsiębiorstwa planują spore inwestycje w rozwój internetu rzeczy, sztucznej inteligencji czy robotyki. A nowe systemy informatyczne, które ułatwiają pracę i zwiększają efektywność biznesu, coraz częściej stają się również “otwartą furtką” dla hakerów. 

W kontekście priorytetów bezpieczeństwa firmy stawiają obecnie głównie na bieżącą ochronę, znacznie mniej uwagi poświęcają na zapewnienie spójności między procesami technologicznymi. Bezpieczeństwo nie jest dla nich elementem integralnym w procesie wdrażania technologii.

Ponadto od maja 2018 r. obowiązywać będą nowe przepisy wynikające z unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Analizy PwC wskazują jednak, że obecnie w pełni dostosowało się do nich tylko 3 proc. krajowych przedsiębiorstw. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu