Czytasz dzięki

Firmy pytają o bon turystyczny

opublikowano: 22-07-2020, 22:00

W sobotę rusza rejestracja przedsiębiorców, którzy zrealizują bony za 3,5 mld zł. Na razie jednak jest wiele wątpliwości.

Firmy, które chcą realizować polski bon turystyczny, już w sobotę 25 lipca będą mogły rejestrować się na platformie usług elektronicznych ZUS — poinformował Andrzej Gut- -Mostowy, wiceminister rozwoju odpowiedzialny za turystykę.

Rodzice dzieci do 18. roku życia będą mieli do wydania 3,5 mld zł. Lista podmiotów uprawnionych do rozliczania bonu będzie opublikowana na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). Autorzy ustawy przewidywali, że będzie ich nawet 100 tys.

— Zainteresowanie przedsiębiorców jest spore, mamy dużo zapytań. Część firm może jednak zrezygnować z udziału w projekcie, bo są nastawione na klienta biznesowego albo nie realizują programów dla dzieci. Szacujemy, że chętnych będzie 50-75 tys. podmiotów — mówi Grzegorz Cendrowski, rzecznik POT.

Na razie przedsiębiorcy mają sporo wątpliwości.

— Jako hotel rodzinny jesteśmy bardzo zainteresowani realizacjąbonu turystycznego. Czekamy jednak na szczegóły. Czy będziemy mieli wgląd w aktualną wartość pieniędzy w bonie? Można je wydawać na raty, więc w skrajnym przypadku może pojawić się ktoś, kto zapłaci bonem, na którym już nie ma deklarowanej kwoty. Nie wiem również, czy będę musiał rozbijać obecnie oferowane pakiety rodzinne i osobno liczyć pobyt dzieci i dorosłych, czy może wystarczy zaznaczyć na fakturze, że w danym pokoju jest dziecko? Kolejna sprawa to technologia — czy system będzie działał sprawnie, czy będę mógł bez problemu w czasie rzeczywistym blokować pieniądze na bonie w trakcie meldunku gości w ośrodku — wylicza Maciej Szatkowski, prezes Spółdzielni Właścicieli Blue Marine Mielno.

— Część gospodarzy obawia się biurokracji i komplikacji w rozliczeniach bonu z ZUS, dlatego już zadeklarowała, że raczej nie zarejestruje się w bazie POT. Pytają głównie, jaki będzie okres czekania na rozliczenie bonu, co się stanie, jeśli kupon okaże się wadliwy, czy jeśli do domu wakacyjnego przyjadą trzy rodziny, to bony będzie można połączyć. Informacji dla oboektów wciąż jest zbyt mało. Mimo to większość gospodarzy zdecyduje się na udział w programie nie tyle z uwagi na własne potrzeby finansowe,ile chęć pomocy gościom, którzy coraz częściej pytają o możliwość realizacji bonu — mówi Aleksandra Klonowska- -Szałek, założycielka platformy rezerwacyjnej Slowhop.com.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

POT będzie losowo weryfikować przedsiębiorców, którzy zgłoszą się do programu. Aby podołać temu zadaniu, otworzy zamiejscowy zakład. W centrali w Warszawie organizacja zatrudnia około 70 osób, dodatkowe 25 w oddziałach zagranicznych. Dla porównania, w ZUS pracuje blisko 50 tys. osób.

— Jeszcze nie zdecydowaliśmy, gdzie zostanie zlokalizowany nowy oddział. Myślimy o Małopolsce, regionie najbardziej rozwiniętym turystycznie i jednocześnie dysponującym doskonałymi kadrami — mówi Grzegorz Cendrowski.

Ustawa o polskim bonie turystycznym weszła w życie 18 lipca. Bon wart 500 zł (w przypadku dziecka z niepełnosprawnością — dodatkowe 500 zł) będzie przyznawany dzieciom do 18. roku życia. Będzie można nim płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Termin ważności to 31 marca 2022 r. Obsługa płatności będzie się odbywać na platformie usług elektronicznych ZUS. Rejestracja dla rodziców ruszy 31 lipca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane