Firmy skuteczniej windykują

opublikowano: 25-11-2020, 13:13

Rośnie wartość zaległych faktur, ale jednocześnie przedsiębiorcy odnotowali spadek nieściągalnych należności.

Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa liczba przypadków opóźnień w płatnościach w Polsce wzrosła o 76 proc. – wynika z najnowszego badania “Barometr Praktyk Płatniczych” firmy Atradius. Nie zmienił się jednak średni termin płatności, który w naszym kraju wynosi 38 dni.

Sposoby na przetrwanie
Sposoby na przetrwanie
- Żeby uchronić się przed skutkami COVID-19, przedsiębiorcy opóźniają płatności dla swoich dostawców i inwestują więcej w egzekwowanie zaległych należności – mówi Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradiusem w Polsce.
Marek Wiśniewski

– Warto jednak zaznaczyć, że 53 proc. badanych firm wydłużyło terminy płatności o 15 dni. Z tego 27 proc. przyznało, że zrobiło to, aby podtrzymać sprzedaż krajową i utrzymać konkurencyjność na rynku – mówi Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradiusem w Polsce.

Całkowita wartość zaległych faktur B2B wzrosła, ale kwota nieściągalnych należności zmniejszyła się z 10 proc. w ubiegłym roku do 6 proc. Może to wynikać z faktu, że niektóre przeterminowane faktury są wciąż nieuregulowane i nie zostały jeszcze odpisane. Inny powód to wzmożone starania firm, żeby skutecznie windykować faktury w czasie recesji spowodowanej pandemią.

- Zapytaliśmy przedsiębiorców, jakie działania podjęli, żeby chronić się przed negatywnymi skutkami kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią. Okazuje się, że najczęściej opóźniają płatności dla swoich dostawców, ale też inwestują więcej pieniędzy i czasu na egzekwowanie zaległych faktur – mówi Paweł Szczepankowski.

Jednocześnie z badania Atradiusa wynika, że coraz więcej firmy wykorzystuje kredyt kupiecki przy sprzedaży. Aż 40 proc. ankietowanych dostawców odnotowało podczas pandemii wzrost całkowitej wartości sprzedaży B2B opartej na kredycie kupieckim.

Wśród wyzwań na przyszły rok firmy najczęściej wskazują na ograniczenie kosztów i utrzymanie odpowiednich przepływów gotówki (43 proc.). Ponad połowa badanych spodziewa się poprawy sytuacji gospodarczej w kraju w ciągu kolejnych sześciu miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane