Fiskus chce łatwo kontrolować firmy

opublikowano: 29-08-2018, 22:00

Ministerstwo Finansów planuje zniesienie części ograniczeń dla kontroli celno-skarbowych. Pomysł krytykuje resort przedsiębiorczości.

Przedstawiony przez Ministerstwo Finansów (MF) projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) jest w trakcie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Okazuje się, że niektóre jego zapisy niosą poważne zagrożenia dla firm, szczególnie w zakresie kontroli. Analiza stanowiska Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) wskazuje, że projekt MF zmierza do ułatwienia organom skarbowym kontrolowania podatników.

„Projekt zakłada rozszerzenie zakresu, w którym można prowadzić twardą kontrolę celno-skarbową w każdym miejscu po okazaniu legitymacji i upoważnienia stałego na »każdą kontrolę przestrzegania przepisów prawa podatkowego«. Projektodawca tłumaczy to odwróceniem dotychczasowego podejścia dążeniem do odbiurokratyzowania czynności udzielania indywidualnych upoważnień oraz do przyspieszenia reakcji na niepożądane zjawiska” — czytamy w stanowisku MPiT, podpisanym przez wiceministra Mariusza Haładyja.

Niektóre zapisy projektu nowelizacji ustawy o KAS niosą poważne zagrożenia dla firm, szczególnie w zakresie kontroli.

MPiT nie zgadza się ze stanowiskiem resortu finansów, że ograniczenia proceduralne dla organów kontroli są zbędną biurokracją. Wiceminister przypomina, że takie ograniczenia mają na celu ochronę interesów kontrolowanych przed dowolnością organów kontroli. W tym kontekście Mariusz Haładyj krytykuje zamiar powszechnegostosowania przez fiskusa tzw. stałych upoważnień do przeprowadzania kontroli.

„Może to sprzyjać prowadzeniu kontroli nieuporządkowanych, przypadkowych. Szeroki zakres kontroli w tym trybie stwarza zachętę do ich rozszerzania i wydłużania w zależności od uznania kontrolujących” — ostrzega MPiT.

Zaznacza, że wspomniane upoważnienie stałe (w odróżnieniu od upoważnienia skonkretyzowanego) nie precyzuje, czego kontrola ma dotyczyć. Podaje przykład takiej hipotetycznej sytuacji: inspekcja mająca sprawdzić przestrzeganie przepisów o zakazach obrotu (np. gatunkami chronionymi) mogłaby „przy okazji” objąć np. jakość paliw silnikowych czy wywiązywanie się z obowiązków w zakresie podatku VAT.

MPiT stwierdza, że „organy KAS dysponują środkami pozwalającymi na przeprowadzenie skutecznej kontroli i wykrycie wszelkich nieprawidłowości”. Projekt poszerza także możliwości wszczęcia kontroli celno-skarbowych tylko po okazaniu legitymacji (bez upoważnienia) w razie nieobecności zarządu, szefostwa firmy czy jego reprezentanta. W takiej sytuacji kontrola ma być możliwa, jeżeli asystował jej będzie w charakterze świadka tzw. funkcjonariusz publiczny. MPIT alarmuje, że projekt nie wyklucza, aby tym funkcjonariuszem był… pracownik organu kontroli.

„Pracownik organu kontroli może być postrzegany jako osoba nieobiektywna, niezainteresowana prowadzeniem czynności z uwzględnieniem interesu kontrolowanego” — pisze w opinii Mariusz Haładyj.

Ponadto MF zamierza rozszerzyć tzw. kontrole krzyżowe na pośrednich kontrahentów podatnika, zajmujących się magazynowaniem, przepakowywaniem, przeładunkiem, wysyłką towarów. W ocenie MPiT pomysł ten „może generować ryzyko nadużywania uprawnień i nieuzasadnionego zwiększania uciążliwości kontroli”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu