Fiskus i ZUS lekko łupią Polaków

opublikowano: 24-04-2018, 22:00

Polacy płacą podatki dochodowe oraz składki na ubezpieczenia społeczne na przeciętnym unijnym poziomie — wynika danych PwC.

Z raportu PwC „Praca w UE — podatki i składki 2018” wynika, że w tym roku z każdego 1 tys. zł płacy brutto do kieszeni przeciętnie zarabiającego polskiego pracownika (singla) trafia 710 zł (71 proc.). Reszta to podatki dochodowe i składki emerytalne, rentowe, zdrowotne. Przez rok sytuacja polskiego pracownika nie uległazmianie, gdyż w 2017 r. obciążenia jego zarobków były dokładnie takie same. Średnia unijna zarobków netto singli wynosi 73 proc., co daje naszym obywatelom 15. lokatę w UE (ex aequo z Chorwatami, Łotyszami i Rumunami). Najwięcej na rękę w Unii zarabiają Cypryjczycy (91 proc.), Maltańczycy (81 proc.) oraz Estończycy, Irlandczycy i Brytyjczycy (80 proc.).

Natomiast przeciętnie zarabiającej polskiej rodzinie (uwzględniając ulgi na dzieci i rozliczenia małżeńskie) z 1 tys. brutto pozostaje netto 770 zł (77 proc.), czyli nieco więcej niż w 2017 r.

(74 proc.). Daje to naszym rodzinom 18 miejsce (ex aequo ze szwedzkimi) wśród 28 krajów unijnych (średnia to 79 proc.).

— Przeprowadzone w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy zmiany w podatku PIT nie wpłynęły istotnie na wysokość wynagrodzenia netto przeciętnej polskiej rodziny. Wzrost kwoty wolnej od podatku odczuła jedynie niewielka grupa osób uzyskujących najniższe dochody — mówi Mariusz Ignatowicz, partner w dziale prawno-podatkowym PwC.

Podkreśla, że mimo podniesienia w 2017 r. kwoty wolnej od podatku do 6,6 tys. zł (dla najmniej zarabiających) jest ona wciąż jedną z najniższych w UE (zajmujemy 21 pozycję, awans z 24.). Niższe mają Włosi, Łotysze, Czesi, Rumuni. Zupełnie przyzwoicie Polska wypada w zakresie wysokości składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, zdrowotne). Pod tym względem plasujemy się w środku unijnej stawki. — Łączna składka na ZUS w Polsce wynosi ponad 35 proc. wynagrodzenia (licząc składki płacone przez pracodawcę i pracownika), co sytuuje nas w połowie unijnego zestawienia — podkreśla Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC. Składki na ubezpieczenia społeczne pochłaniają powyżej 40 proc. wynagrodzeń Słowaków, Czechów, Rumunów, Węgrów, Greków, Belgów, Holendrów i Niemców, a Francuzów powyżej 60 proc. W przyszłym roku w podatkowym rankingu pozycja Polski może się pogorszyć, jeśli zrealizowane zostaną zapowiedzi wprowadzenia tzw. daniny solidarnościowej, czyli specpodatku od najlepiej zarabiających Polaków. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy