Fiskus nie musi tego wiedzieć

Paweł Jakubczak
opublikowano: 17-10-2006, 00:00

Jeśli transakcja jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych, to nie trzeba składać deklaracji w urzędzie skarbowym.

— Przedsiębiorcy często pytają mnie, czy muszą składać do urzędu skarbowego deklarację dla podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli transakcja jest z niego zwolniona. Na przykład wtedy, gdy spółka otrzymała pożyczkę od akcjonariusza — mówi Piotr Woźniakiewicz z Pricewater- houseCoopers.

Ekspert uważa, że nie muszą tego robić. Co więcej, zgadzają się z tym również przedstawiciele fiskusa.

— Nie trzeba składać deklaracji PCC 1, jeśli czynność jest zwolniona z tego podatku. Jeśli przedsiębiorca ją złoży, to — chociaż znajdzie się ona w aktach — nie rejestruje się jej w ewidencji prowadzonej dla tego podatku — opisuje Małgorzata Łukaszczyk z Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach.

Jednak przedsiębiorcy wciąż mają wątpliwości. Występują o urzędowe interpretacje prawa podatkowego, np. pożyczek na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej (np. postanowienie naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z 6 czerwca 2005 r. sygn. 1435-DM/436/11/05/IS, Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z 28 października 2005 r. sygn. E-2/436/9/05, Urzędu Skarbowego w Łukowie z 2 grudnia 2005 r., sygn. PO/436/2/2005).

Skąd biorą się wątpliwości przedsiębiorców? W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych nie jest napisane wprost, że przedsiębiorcy nie mają obowiązku składania deklaracji do fiskusa, jeśli dotyczy ona czynności zwolnionych. Obawiają się urzędników kontroli podatkowej czy skarbowej, którzy będą zadawali wiele pytań o to, dlaczego nie poinformowali urzędu skarbowego o takich transakcjach (ramka).

— Z praktyki wiem, że obawiają się również grzywny albo kary pozbawienia wolności, wymierzonej na podstawie kodeksu karnego skarbowego za niezłożenie deklaracji podatkowej. Ale chcę ich uspokoić, ich obawy nie znajdują uzasadnienia w obowiązujących przepisach — mówi Piotr Woźniakiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Jakubczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu