Fiskus załatwił sobie podwyżki

opublikowano: 24-04-2019, 22:00

Urzędnicy celno-skarbowi mają przez trzy lata otrzymać na podwyżki płac 900 mln zł. Ponad drugie tyle dostaną na sprzęt i samochody

Jeszcze niedawno ze strony związkowców i pracowników aparatu skarbowego dobiegały pomruki niezadowolenia z zarobków i wyraźne sygnały przygotowywania akcji protestacyjnej, a nawet strajku. Rząd jednak nie mógł na to pozwolić, ponieważ bez wytężonej pracy urzędników skarbowych mógłby zapomnieć o porządnym ściąganiu pieniędzy do budżetu państwa z podatków, ceł i innych danin. Żeby uspokoić wojownicze nastroje i zdusić bunt w zarodku, musiał przyznać w tym roku urzędnikom celno-skarbowym podwyżki wynagrodzeń, średnio po 650 zł brutto na osobę (obecnie przeciętne wynagrodzenie w aparacie skarbowym to 5,2 tys. zł brutto).

DBA O SWOICH:
DBA O SWOICH:
Teresa Czerwińska, minister finansów, nie tylko zna potrzeby i oczekiwania płacowe pracowników swojego resortu i całego aparatu skarbowego, ale też stara się na nie odpowiadać. Co istotne, w porozumieniu ze związkami zawodowymi.
Fot. WM

— Łącznie w tym roku na wzrost wynagrodzeń w służbie celno-skarbowej przeznaczono ok. 400 mln zł — mówi Sławomir Cichy, przewodniczący związku zawodowego Celnicy.pl.

Okazuje się, że to nie wszystko. Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) mogą bowiem liczyć na kolejne podwyżki płac. Mówi o tym projekt uchwały Rady Ministrów sprawie programu „Modernizacji KAS w latach 2020-2022”. Dokument ten wkrótce ma trafić na posiedzenie rządu. Czytamy w nim, że w ciągu 3 lat na inwestycje oraz podwyżki płac w aparacie skarbowym rząd zamierza przeznaczyć 1,9 mld zł. Jak to uzasadnia?

„Zadaniem nowoczesnej administracji skarbowej jest zapewnienie skutecznego poboru należności podatkowych i celnych, ale też ochrona uczciwego biznesu. Sprostanie nowym wyzwaniom, związanym przede wszystkim z dalszym konsekwentnym dbaniem o szczelność systemu poboru podatków, wymaga nieustannego podnoszenia efektywności KAS poprzez jej modernizowanie, z czym wiąże się poniesienie niezbędnych kosztów i nakładów inwestycyjnych w dwóch kluczowych obszarach: zasobów ludzkich (wynagrodzenia i uposażenia) oraz majątku (zakupy pojazdów i sprzętu)” — czytamy w uzasadnieniu projektu.

Program modernizacyjny fiskusa ma „zapewnić stabilne finansowanie KAS w perspektywie średniookresowej (3 lat)”.

Łącznie na podwyżki wynagrodzeń w skarbówce w latach 2020-2022 ma pójść 900 mln zł. Pieniądze te zostaną wydane na wzrost przeciętnego wynagrodzenia (uposażenia zasadniczego), nowy model dodatków kontrolerskich, dodatki motywacyjne (np. za służbę nocną, za przedłużony czas pracy, zadaniowe, specjalne). Natomiast 1 mld zł zostanie przeznaczony w 3 lata na zakupy sprzętu, urządzeń, pojazdów, wyposażenia, nowe budynki biurowe, remont obecnych, uzbrojenia funkcjonariuszy. W sumie do fiskusa ma trafić 1,9 mld zł (w 2020 r. — 880,7 mln zł, w 2021 — 546 mln zł, w 2022 — 473 mln zł).

Uchwała modernizacyjna ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Czego rząd oczekuje od urzędników skarbowych w zamian? Większej skuteczności i efektywności, lepszego poboru podatków, ceł i innych danin, skuteczniejszego zwalczania wykroczeń i przestępstw skarbowych. Celem finalnym jest uzyskiwanie coraz większych dochodów budżetowych. Związkowcy celno-skarbowi nie kryją zadowolenia z takiego obrotu sprawy.

— Popieramy uchwałę modernizacyjną i cieszymy się, że rząd chce ją realizować. Każdy złoty zainwestowany w służby podatkowe zwróci się wielokrotnie. Dzięki nowemu sprzętowi i wprowadzeniu systemu motywacyjnego w wynagradzaniu zmniejszy się szara strefa, a dzięki temu będą pieniądze na wzrost wynagrodzeń Polaków — mówi Sławomir Siwy.

Dodaje, że pracownicy aparatu skarbowego oczekują, że każdego roku ich płace będą wzrastać tak samo jak we wszystkich innych służbach mundurowych (ok. 500 zł brutto rocznie).

NA TO PÓJDĄ PIENIĄDZE

880 mln zł wzrost wynagrodzeń, uposażeń i dodatków

643 mln zł zakup pojazdów, urządzeń, sprzętu, uzbrojenia, oprogramowania komputerowego, stacjonarnych skanerów rtg na przejścia graniczne, sprzętu laboratoryjnego, techniki specjalnej, szkolenia specjalistyczne

161,5 mln zł budowa nowych budynków biurowych i przebudowa dotychczasowych (dla kilku jednostek KAS)

120 mln zł budowa centrum przetwarzania danych resortu finansów wraz zakupem nieruchomości gruntowej

95 mln zł modernizacja i rozbudowa sieci lokalnych (LAN)

Źródło: projekt uchwały Rady Ministrów

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane