Fitch chwali Polskę i ostrzega

opublikowano: 31-03-2019, 22:00

Agencja podtrzymała nasz rating kredytowy, ale też pogroziła palcem. Niedotrzymanie dyscypliny fiskalnej spowoduje pogorszenie oceny.

W piątkowy wieczór agencja ratingowa Fitch potwierdziła dotychczasową opinię o polskim ratingu kredytowym, który ciągle wynosi A- z perspektywą stabilną. To siódma ocena w 20-stopniowej skali, którą Polska dzieli z takimi krajami jak Hiszpania i Słowenia. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami. „Zmiana tonu komunikatu bez zmiany perspektywy ratingu nie wywoła istotnej reakcji rynku” — przewidywali analitycy Santander Banku tuż przed ogłoszeniem komunikatu. Wśród mocnych stron polskiej gospodarki ekonomiści Fitcha wymienili solidne fundamenty makroekonomiczne i stabilny sektor bankowy. Najmocniej podkreślany jest realny wzrost PKB napędzany konsumpcją i inwestycjami, który mimo zakładanego spowolnienia gospodarczego ma w 2020 r. osiągnąć ok. 3 proc. Chwalono także solidne ramy polityki gospodarczej, takie jak lepszy niż zakładany odczyt deficytu w 2018 r. (0,5 proc. wobec planowanych 2 proc.) i relacja długu do PKB, która w Polsce w 2018 r. wyniosła 48,1 proc.

Zobacz więcej

Fot. Reuters-Forum

Ostrożnie z impulsami

Motywem przewodnim komunikatu jest jednak nowy pakiet fiskalny. Agencja zgadza się z rządem, że stymulacja częściowo zwróci się w podatkach, przy okazji podkręcając konsumpcję. Znacznie więcej uwagi analitycy poświęcili jednak zagrożeniom, jakie towarzyszą rządowym planom w przeddzień ogólnoeuropejskiego spowolnienia gospodarczego. Podkreślili przede wszystkim zwiększenie deficytu do 2,8 proc. w 2020 r., pogorszenie (i tak złej) sytuacji w zakresie odsetka długu zagranicznego, a także wywindowanie inflacji do celu inflacyjnego (2,5 proc.) przed końcem 2020 r. Uwadze analityków nie umknęły żądania płacowe nauczycieli i kontrowersyjna ustawa prądowa. Ich zdaniem ziszczenie się zagrożeń pogorszy sytuację polskich finansów publicznych, a wraz z nimi — rating kredytowy.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Niewidzialne podatki

Największą zagadką jest jednak kwestia stabilizującej reguły wydatkowej. Fitch oczekuje, że rząd będzie jej przestrzegał. Tymczasem kalkulacje wskazują, że nie uda się to bez zmian po stronie dochodowej — niezależnie od realizacji Nowej Piątki. Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej, uważa, że oznacza to dyskretne podwyższanie danin i podatków w wielu miejscach budżetowej układanki.

— Reguły wydatkowej można nie przekroczyć, jeżeli znajdzie się odpowiednie źródła finansowania. Nikt nie odważy się na wprowadzenie nowej, wielkiej daniny przed nadchodzącymi wyborami. Potencjalne finansowanie zwiększonych wydatków odbędzie się zatem poprzez znalezienie wielu drobnych źródeł — uważa ekonomista.

Komentując całość oceny amerykańskiej agencji ratingowej, ekspert KIG zauważa niekonsekwencję analityków.

— Fitch ciągle zdaje się stosować dla Polski inny zestaw reguł niż dla państw starej Unii. Przykładem niech będzie stosunek zadłużenia do PKB. Dlaczego my, mając ten wskaźnik na poziomie 48 proc., kończymy z ratingiem A-, podczas gdy Belgia z ratingiem AA+ ma 130 proc.? To chore. Powinniśmy mieć ocenę wyższą co najmniej o dwa poziomy, pomiędzy AAa A+ — uważa Piotr Soroczyński.

Fitch jest pierwszą z trzech globalnych agencji, która podała półroczną rewizję ratingową. 12 kwietnia poznamy ocenę S&P, a 19 kwietnia — agencji Moody’s.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy