Fitch: obligacje Turowa zagrożone

Agnieszka Berger
opublikowano: 29-03-2002, 00:00

Agencja ratingowa Fitch Ratings umieściła rating BB nadany obligacjom zabezpieczonym Elektrowni Turów BV (holenderskiej spółki El Turów utworzonej na potrzeby emisji) na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym. Decyzja jest następstwem wprowadzenia akcyzy na energię elektryczną i objęcia nią producentów. El Turów, pełniąca funkcję gwaranta, spodziewa się, że w czerwcu zakończy negocjacje z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi dotyczące zrekompensowania podatku akcyzowego poprzez zmianę taryf. PSE kupują prąd od elektrowni na podstawie kontraktu długoterminowego, który stanowi zabezpieczenie obligacji.

Akcyza na energię zaczęła obowiązywać 26 marca, podczas gdy najbliższa zmiana taryf dla odbiorców energii i w konsekwencji zmiana ceny płaconej El Turów przez PSE nastąpi po 1 lipca. Fitch ocenia, że opóźnienie w przeniesieniu kosztów akcyzy z producentów na odbiorców może zwiększyć koszty elektrowni o blisko 42 mln zł. Koszty te będą tylko częściowo zrekompensowane przez nowe taryfy. Jednocześnie nie jest pewne, czy nowe taryfy w pełni pokryją akcyzę wysokości 20 zł za MWh.

Agencja zapowiada, że będzie uważnie monitorowała negocjacje między Turowem a PSE (a także prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, który zatwierdza taryfy) i dokona aktualizacji ratingu po ogłoszeniu decyzji w sprawie nowego systemu taryf.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu