Fitch utrzyma rating Polski

Marek Druś
opublikowano: 26-06-2003, 00:00

Fitch Ratings utrzymał perspektywę ratingu długoterminowego dla Polski na poziomie „stabilna”. Oznacza to, że nie planuje jej zmiany w najbliższym czasie. Jednocześnie przyznał rating BBB+ planowanej emisji euroobligacji denominowanych w jenach. Fitch jest przekonany, że decyzja premiera o przeniesieniu odpowiedzialności za koordynację polityki gospodarczej z Ministerstwa Finansów do Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, wskazuje jasno na silniejsze ukierunkowanie na ożywienie wzrostu gospodarczego i zmniejszenie bezrobocia.

Agencja zwraca jednak uwagę, że dług publiczny sięgnął w ubiegłym roku 48 proc. PKB i był aż o prawie 10 proc. wyższy od notowanego w 2000 r. Jego wielkość niekorzystnie odbiega od mediany dla ratingów BBB, wynoszącej 38 proc.

— W związku z brakiem wiarygodnego programu naprawy systemu finansów publicznych ryzyko Polski może okazać się wyższe niż pozostałych państw o tym samym ratingu — mówi James McCormack, dyrektor departamentu ratingów suwerennych w agencji Fitch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Fitch utrzyma rating Polski