Fitch utrzymał ratingi dla Gliwic

DI
opublikowano: 21-12-2009, 12:20

Fitch Ratings potwierdził dziś długoterminowe ratingi międzynarodowe Gliwic w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie „BBB”. Jednocześnie Fitch Ratings potwierdził rating krajowy na  poziomie „A(pół)”. Perspektywa ratingów jest stabilna.

"Zadłużenie Gliwic jest bardzo niskie. Na koniec 2009r. może ono wynieść 12,1 mln zł, tj. jedynie 1,8% dochodów bieżących. Realizacja inwestycji spowoduje wzrost zadłużenia Gliwic do 68 mln zł na koniec 2010r. i do ok. 300 mln zł w 2015r. W relacji do dochodów bieżących pozostanie ono na umiarkowanym poziomie, stanowiąc 40%. Obsługa zadłużenia nie powinna powodować znaczącej presji na budżet, gdyż Miasto planuje korzystać z długoterminowych pożyczek z 10-letnim okresem spłaty. Wskaźniki gospodarcze Gliwic są znacznie powyżej średnich krajowych. W 2007r. Produkt Regionalny Brutto (PRB) na mieszkańca wynosił 107,7% średniej krajowej. Korzystne położenie w aglomeracji śląskiej oraz dobre skomunikowanie z innymi częściami Polski sprawia, że Miasto jest atrakcyjne dla inwestorów, co w dłuższej perspektywie powinno skutkować postępującą dywersyfikacją lokalnej gospodarki, ograniczając pewną dominację przemysłu motoryzacyjnego (około 5 tys. zatrudnionych)" - napisano w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu