Fitoleki i eksport

Marcin Kuśmierz
opublikowano: 08-03-2004, 00:00

Lider rynku zielarskiego obronił w 2003 r. pozycję dzięki znacznej poprawie wyników. W tym roku nie zamierza zwalniać tempa.

Przychody Herbapolu Lublin w ubiegłym roku wzrosły o 17 proc., przekraczając 153 mln zł. Znacznie poprawił się też wynik netto — firma zarobiła ponad 3,5 mln zł (1,47 mln straty w 2002 r.).

Największe przychody pochodzą ze sprzedaży produktów tradycyjnych, tj. ziół i herbat owocowo-ziołowych oraz syropów spożywczych (odpowiednio 45 i 40 proc.), reszta to fitofarmaceutyki i kosmetyki, ale to właśnie na ich rozwój firma kładzie największy nacisk, licząc na przyszłe profity.

Nie ma się czemu dziwić. Produkty zapewniające obecnie największe przychody spotykają się z coraz silniejszą konkurencją. O klienta walczą m.in. z Paolą (syropy spożywcze), Premium Foods (herbatki owocowe Vitax) i PhytoPharm (leki i herbatki ziołowe). Produkcja farmaceutyków to zaś naturalna konsekwencja bliskiej współpracy z ZF Polpharma (ma blisko 10 proc. akcji Herbapolu).

W ciągu ostatnich trzech lat inwestycje w rozbudowę linii produkcyjnych oraz wdrażanie nowych technologii pochłonęły ponad 8 mln zł. Firma finansowała je ze środków własnych i kredytów. W tym roku ten trend ma zostać utrzymany.

Spółka dużo obiecuje sobie po rozwoju sprzedaży eksportowej — stanowi ona obecnie tylko 5 proc. przychodów. W ocenie przedstawicieli Herbapolu, jest to jednak najdynamiczniej rozwijający się kanał dystrybucji, który osiągnął największy wzrost w 2003 r. Herbapol Lublin wysyła swoje produkty m.in. do Rosji, krajów nadbałtyckich, Europy Zachodniej oraz Ameryki Północnej.

Firma, do której należą zakłady w Lublinie, Białymstoku, Łodzi i Gdańsku, pośrednio kontrolowana jest przez spółki jednego z najbogatszych Polaków — Jerzego Staraka, m.in. największego udziałowca ZF Polpharma.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kuśmierz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fitoleki i eksport