Florencja: bogactwo w tych samych rękach od 600 lat

opublikowano: 18-08-2016, 19:30

Przez ostatnie 600 lat te same rodziny zaliczają się do najbogatszych we Florencji, wynika z badań przeprowadzonych przez dwóch włoskich ekonomistów.

Guglielmo Barone i Sauro Mocetti porównali dane podatkowe we Florencji z 1427 roku i 2011 r. Wynika z nich, że rodziny, które były bogate w czasach Renesansu należą do bogatych także obecnie. Ekonomiści ustalili badając historię poszczególnych rodzin, że zawód i poziom dochodu przodków pozwala przewidzieć zawód i poziom dochodu współczesnych członków najstarszych florenckich rodów.

Zobacz więcej

Piazza del Duomo we Florencji

Wikipedia

Barone i Mocetti twierdzą, że ich badania obalają pogląd, według którego przewaga ekonomiczna nie utrzymuje się zwykle dłużej niż trzy pokolenia. Przekonują, że dowiedli istnienia „szklanego sufitu, który chroni potomków wyższych klas od spadnięcia z ekonomicznej drabiny”.

Barone i Mocetti ustalili, że ok. 900 rodzin mieszkających we Florencji w 1427 roku nadal żyje w stolicy Toskanii. Potomkowie 33 proc. najbogatszych rodzin w XV wieku dysponuje ponadprzeciętnym bogactwem nadal w XXI wieku.

Barone i Mocetti uważają, że nie ma powodów, aby postrzegać Florencję jako wyjątek. Ich zdaniem, wnioski wynikające z ich badania można w całości zastosować do innych gospodarek rozwiniętych zachodniej Europy. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, local.it

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu