FM Bank ma wyjść na plus

ET
opublikowano: 02-03-2011, 00:00

Ubiegłoroczny debiutant kończy z budową sieci. Czas na pozyskiwanie klientów i agresywniejszą sprzedaż.

Ubiegłoroczny debiutant kończy z budową sieci. Czas na pozyskiwanie klientów i agresywniejszą sprzedaż.

Jeden z najmłodszych banków pokazał część wyników po debiutanckim roku. FM Bank zaczynał w zasadzie jako start up, choć w rzeczywistości powstawał na mocnym fundamencie Funduszu Mikro, udzielającego pożyczek najmniejszym firmom. I kontynuuje specjalizację w obsłudze mikrofirm. Po roku działalności ma 16 tys. klientów z czego 12 tys. to przedsiębiorcy, 4 tys. osoby indywidualne, sumę bilansową o wielkości 325 mln zł i współczynnik wypłacalności na poziomie 25 proc. przy 60 mln zł kapitałów własnych. Bank zbudował 65 placówek własnych i zatrudnia 450 osób.

Z planów zarządu wynika, że w tym roku nie zmieni się już raczej liczba pracowników ani oddziałów. Możliwe, że bank utworzy wspólnie z innym bankiem sieć franczyzową. Wyraźnie w górę pójdzie wielkość sumy bilansowej. Przy 482 mln zł depozytów zaplanowanych na ten rok, wartość portfela kredytowego ma wynieść 480 mln zł. O ile w 2010 r. FM Bank nastawił się głównie na działalność kredytową, a w mniejszym stopniu na akwizycję kont, tak w tym roku więcej uwagi poświęci cross-sellowi. Plan na 2011 r. to 3,2 tys. wydanych kart kredytowych oraz 22,8 tys. rachunków. Niedużo. Ale po pierwsze, jak wyjaśnia Magdalena Dulczewska, wiceprezes banku, FM jest bankiem niszowym, skoncentrowanym na mikrofirmach. Po drugie, nie zależy mu na masie, lecz rentowności.

— W strategii zapisaliśmy osiągnięcie progu rentowności w IV kwartale tego roku. Sądzę, że osiągniemy go wcześniej — mówi prezes Dulczewska.

W przyszłym roku bank będzie musiał mocno przyspieszyć z pozyskiwaniem klientów, jeśli chce zrealizować przedstawione wczoraj plany, które przewidują, że w przyszłym roku obsługiwać ich będzie już 50 tys.

Wiodącym akcjonariuszem FM Banku jest fundusz private equity Abris (ma również większościowy pakiet w Polskim Banku Przedsiębiorczości). Pozostałymi są International Finance Corporation z grupy Banku Światowego oraz Piotr Stępniak, prywatny inwestor, były prezes Getin Holding.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / FM Bank ma wyjść na plus