Forte przełamuje kryzys

Artur Sulejewski
11-02-2000, 00:00

Forte przełamuje kryzys

Fabryka Mebli Forte mocno odczuła skutki kryzysu rosyjskiego. Jej zysk netto za 1999 rok jest symboliczny. Zauważalna poprawa sytuacji w branży meblarskiej pozwala bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość. Wynik netto spółki w 2000 roku może sięgnąć kilku milionów złotych.

Według wstępnych danych Fabryka Mebli Forte wypracowała w 1999 roku 100 tys. zł zysku netto (rok wcześniej spółka zarobiła na czysto 3,3 mln zł). Obniżyła się także sprzedaż firmy. Emitent obliczył przychody za ubiegły rok na 307,9 mln zł (w okresie 12 miesięcy 1998 roku sprzedaż producenta mebli była wyższa o przeszło 18 mln zł). Spadek tłumaczono konsekwencjami kryzysu rosyjskiego.

— Z tego powodu straciliśmy 20 mln dolarów rocznej sprzedaży. Niewielki zysk netto to rezultat 30-proc. podwyżki cen podstawowego surowca (płyt wiórowych), która dotknęła cały sektor meblarski. Producenci mebli nie byli w stanie przerzucić jej na klienta, by zrekompensować sobie w ten sposób wzrost kosztów — powiedział wczoraj agencji Reuters Andrzej Korzeb, członek zarządu Forte.

Najgorszy czas firma ma już za sobą. Odbudowywanie pozycji po kryzysie zaczęło być widoczne od ostatniego kwartału 1999 roku. Forte zdołało zaistnieć na bardzo wymagającym rynku amerykańskim. Poprawiła się sprzedaż w Niemczech (eksport stanowi około 60 proc. całkowitej sprzedaży firmy). Wzrost popytu daje się zauważyć na rynku krajowym.

Spółka zdołała przeprowadzić zmiany także w ramach własnych struktur, które mają doprowadzić do zwiększenia progu rentowności. Po kryzysie rosyjskim grupa ograniczyła zatrudnienie o około 400 osób. Obecnie liczy ono 2200 pracowników. W celu sprawniejszego zarządzania Forte zdecydowało się na uruchomienie nowego systemu informatycznego (niemieckiej firmy SAP).

Spółka chce przeprowadzić program naprawczy w firmie meblowej Furnel (w skład jej zarządu powołany został Roman Traczyk, członek zarządu Forte). Porozumienie z Furnelem zakłada stworzenie sojuszu strategicznego. Jego powodzenie zależy jednak od przyjęcia układu z jego wierzycielami.

Forte nie opublikowało oficjalnych prognoz wyników finansowych na 2000 rok. Zdaniem Andrzeja Korzeba, firmę stać w tym roku na wypracowanie kilku mln zł zysku. W jego opinii sprzedaż w porównaniu z 1999 rokiem może wzrosnąć o 15-20 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Forte przełamuje kryzys