Czytasz dzięki

Francja: Nowy strajk polskich robotników w Saint-Nazaire

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-09-2005, 21:01

Trzynastu polskich robotników, zatrudnionych przez polskiego podwykonawcę na zlecenie francuskiej stoczni w Saint-Nazaire, zaczęło w środę rano strajk, domagając się zaległych wynagrodzeń - poinformowała agencja AFP, powołując się na francuskie związki zawodowe CGT.

Trzynastu polskich robotników, zatrudnionych przez polskiego podwykonawcę na zlecenie francuskiej stoczni w Saint-Nazaire, zaczęło w środę rano strajk, domagając się zaległych wynagrodzeń - poinformowała agencja AFP, powołując się na francuskie związki zawodowe CGT.

    W komunikacie konfederacji związkowej CGT podano, że Polacy żądają wypłaty części wynagrodzenia za lipiec i sierpień oraz większości należnych im pieniędzy za nadgodziny.

    Robotnicy są zatrudnieni przez polską firmę Kor-Pa, wynajętą przez francuskie spółki Dos i Technica Marine, które są podwykonawcą największej francuskiej stoczni Alstom Marine w Saint-Nazaire.

    CGT potępia w komunikacie "kolejny przypadek współczesnego niewolnictwa", przypominając protest polskich dokerów na schodach merostwa w Saint-Nazaire, który zakończył się 3 sierpnia spełnieniem żądania strajkujących.

    Trzynastu polskich stoczniowców ogłosiło wówczas głodówkę, domagając się zaległych 30 tys. euro pensji za czerwiec i lipiec, których nie wypłacił im bezpośredni pracodawca - firma Kliper z Polic pod Szczecinem, podwykonawca francuskiej firmy Gestal, wynajętej przez stocznię w Saint-Nazaire.

    Francuskie media podkreślały wówczas, że sprawa Polaków była przykładem wypaczeń, do jakich prowadzi coraz częstsze zjawisko wydłużania łańcucha podwykonawców. W ostatnich latach często dochodziło do podobnych spraw w Saint-Nazaire, gdyż stocznia zatrudnia przez podwykonawców także robotników indyjskich, greckich czy rumuńskich.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane