Francja: Ostateczne przyjęcie ustawy zastępującej CPE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-04-2006, 20:00

Parlament francuski przyjął ostatecznie w czwartek nowe prawo, zastępujące ustawę o umowie o pierwszą pracę (CPE), która była przyczyną dziesięciotygodniowego protestu młodzieży.

Parlament francuski przyjął ostatecznie w czwartek nowe prawo, zastępujące ustawę o umowie o pierwszą pracę (CPE), która była przyczyną dziesięciotygodniowego protestu młodzieży.

    Po izbie deputowanych, która przegłosowała nową ustawę w środę, czwartek uczynił to senat. Obie izby parlamentu przegłosowały nową ustawę w rekordowym tempie, aby jak najszybciej odciąć się od CPE, jeszcze przed wielkanocnymi feriami parlamentarnymi, które rozpoczynają się w czwartek wieczorem.

    Tekst, złożony przez prawicową większość, został zaakceptowany przez senat zaledwie w trzy dni po decyzji prezydenta Jacquesa Chiraca, by odciąć się od CPE i zastąpić go nową ustawą.

    Ustawa ma zachęcać do zatrudniania młodzieży w trudnej sytuacji, zwłaszcza młodych ludzi bez kwalifikacji czy pochodzących z ubogich przedmieść. Wśród nich bezrobocie przekracza 20 proc. Według ocen rządowych realizacja tej ustawy będzie kosztować państwo 150 mln euro w 2006 r. i 300 mln euro w 2007 r.

    Minister pracy Gérard Larcher ocenił, że przyjęcie nowego prawa umożliwi "powrót do normalności", po demonstracjach protestacyjnych, które wyprowadziły na ulice 1 - 3,5 mln ludzi.   

    W czasie konfliktu zablokowane było ponad 60 uniwersytetów i setki liceów. Powrót do normalności rozpoczął się w poniedziałek; w czwartek tylko w kilku uczelniach trwały jeszcze perturbacje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy