Francja uruchomiła krajowy plan oszczędzania energii

opublikowano: 06-10-2022, 17:07
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Francja uruchomiła w czwartek krajowy plan oszczędności energii, stawiając na wyłączenie świateł i obniżenie termostatów, aby uniknąć przerw w dostawie prądu i gazu w zimie – podaje agencja Reutersa.

Fot. Jeremy Bezanger/Unsplash

Chociaż kraj jest mniej zależny od rosyjskiego gazu niż wschodni sąsiedzi, tacy jak Niemcy, francuska produkcja energii jądrowej spadła, ponieważ sektor walczy o wyłączenie z przymusowej konserwacji większej liczby starzejących się reaktorów.

Rząd wyznaczył cel zmniejszenia zużycia energii we Francji o 10 proc. do 2024 r. w stosunku do poziomu z 2019 r., co jest pierwszym krokiem w długoterminowym planie osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla poprzez zmniejszenie zużycia energii o 40 proc. do 2050 r.

Zgodnie z szeroko zakrojonym planem rząd dałby przykład, w tym egzekwując ograniczenie temperatury w budynkach użyteczności publicznej do 19 stopni Celsjusza i obniżając ją do 18 stopni w dni, w których sieć jest obciążona.

Wśród innych środków, kraj ograniczy zużycie ciepłej wody w toaletach, zachęci do pracy w domu, a urzędnicy prowadzący pojazdy rządowe będą musieli ograniczyć prędkość do 110 kilometrów na godzinę.

Tymczasem 30 z 40 największych francuskich firm zobowiązało się do zmniejszenia zużycia energii poprzez wyłączenie światła w nieużywanych budynkach przy jednoczesnym ograniczeniu ogrzewania i klimatyzacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane