Francuska inflacja bije rekordy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 31-03-2022, 09:32

Wzrost cen konsumpcyjnych we francuskiej gospodarce okazał się w marcu wyższy niż oczekiwano ustanawiając nowy rekord, donosi Reuters.

Francja, Paryż, Łuk Triumfalny
Francja, Paryż, Łuk Triumfalny
POOL / Reuters / Forum

Wstępne dane zaprezentowane przez urząd statystyczny Insee pokazały, że w marcu 2022 r. zharmonizowana inflacja CPI podskoczyła o 1,6 proc. w ujęciu miesięcznym. Przy medianie prognoz na poziomie 1,5 proc. W lutym było to 0,9 proc.

W efekcie w porównaniu z marcem 2021 r. roczna inflacja zdynamizowała się do 5,1 proc. W tym przypadku oczekiwano wartości na poziomie 4,8 proc. przyspieszając z 4,2 proc. w lutym.

Marcowy odczyt okazał się najwyższym od 1997 r., kiedy Unia Europejska wprowadziła nową metodologię liczenia.

Podobnie jak w wielu innych gospodarkach, główną przyczyną zdynamizowania presji inflacyjnej są wysokie koszty surowców i energii, które w ostatnich tygodniach podbite zostały rosyjskim atakiem na Ukrainę, który dodatkowo skomplikował i tak już trudną sytuację z łańcuchami dostaw.

Rząd prezydenta Emmanuela Macrona przeznaczył już około 25 mld EUR na ograniczenie cen energii elektrycznej i gazu ziemnego oraz zaoferowanie kierowcom rabatu na benzynę i olej napędowy. INSEE szacuje, ze pozwoliło to obniżyć inflację o około 1,5 punktu procentowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane