Francuskie miasta oswoiły odpady

opublikowano: 02-09-2018, 22:00

Latem znacznie spada zanieczyszczenie powietrza pyłami PM2,5 i PM10, bo nikt w tym czasie nie ogrzewa domów.

Za to problemem staje się coraz większe zużycie energii do chłodzenia pomieszczeń. Francuskie miasta, duże i małe, nauczyły się radzić sobie z nimi.

Aż 1 mln mkw. biur w
paryskiej dzielnicy La Défense ma zapewnioną klimatyzację dzięki umowie partnerstwa
publiczno-prywatnego na dostarczanie chłodu, zapewniającej wzrost wydajności
jego produkcji nawet o 10 proc.
Wyświetl galerię [1/2]

CHŁODNO I TANIO:

Aż 1 mln mkw. biur w paryskiej dzielnicy La Défense ma zapewnioną klimatyzację dzięki umowie partnerstwa publiczno-prywatnego na dostarczanie chłodu, zapewniającej wzrost wydajności jego produkcji nawet o 10 proc. Fot. ARC

Jak wynika z danych Ministerstwa Środowiska, indywidualne ogrzewanie budynków mieszkalnych w chłodniejszych miesiącach roku odpowiada w Polsce za blisko 90 proc. emisji pyłu PM10. Z kolei rosnący popyt na energię elektryczną, ze względu na pracujące klimatyzatory, też ma wpływ na środowisko. Nie możemy zapominać, że większość polskich elektrowni korzysta z węgla, co nie pozostaje bez wpływu na stan powietrza.

Ekologiczne rozwiązania

Nikt nie ma wątpliwości, że zapewnienie mieszkańcom miast optymalnej temperatury w pomieszczeniach, bez szkody dla środowiska naturalnego, to wyzwanie. W poszukiwaniu bardziej ekologicznych niż stosowane dotychczas w Polsce metod produkcji ciepła i chłodu warto zwrócić uwagę na rozwiązania wykorzystywane we francuskich miastach.

Podstawą jest tam po pierwsze podłączenie budynków do sieci, a po drugie — wybór bardziej przyjaznego środowisku źródła ciepła czy chłodu. Może to być na przykład ciepło z biomasy czy źródeł geotermalnych.

Klimatyzacja dzięki PPP

W Paryżu 1 mln mkw. powierzchni biurowych w obszarze miejskim La Défense jest ochładzany dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu. Na podstawie umowy między miastem a spółką Dalkia partner prywatny zmodernizował istniejący system produkcji i dystrybucji chłodu, dostarczył odpowiednie wyposażenie techniczne i przez 24 lata będzie operatorem sieci. Udało się uzyskać wzrost wydajności produkcji chłodu między 5 a 10 proc., co daje miastu spore oszczędności.

Dzięki współpracy z partnerem prywatnym zyskało też środowisko, bo oprócz redukcji zanieczyszczeń przy produkcji i dystrybucji chłodu, zredukowano ilość zanieczyszczeń, m.in. dzięki monitorowaniu odprowadzania ścieków czy sortowaniu odpadów, a poprzez efektywne zarządzanie minimalizowane są też straty energii.

Ciepło z ziemi

Energia geotermalna należy do odnawialnych źródeł energii, które zyskują na popularności. Obecnie wykorzystywana jest na niewielką skalę. Według danych Eurostatu w Europie w ten sposób produkuje się dziś 0,85 proc. energii. Rozwój energii geotermalnej w nadchodzących latach będzie jednak stymulowany przez wytyczne Parlamentu Europejskiego w sprawie promowania energii z odnawialnych źródeł. Zaletą sieci ciepłowniczej zasilanej źródłami geotermalnymi jest m.in. ograniczenie emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych. Przykładowo w Bagneux, miejscowości położonej w obrębie aglomeracji paryskiej, nowa sieć ciepłownicza zasilana ciepłem geotermalnym pozwala na zmniejszenie emisji CO 2 aż o 5 tys. ton. Dzięki inwestycji zrealizowanej przez spółkę Dalkia ponad 9,5 tys. mieszkań w Bagneux jest zasilanych ze źródeł geotermalnych.

Dzielnica ogrzewana biomasą

Inny sposób na to, by ograniczyć emisję CO 2, stosowany jest w ekodzielnicy Camille Claudel. To jedna z największych ekodzielnic we Francji. Znajdują się w niej dwa tysiące mieszkań o niskim zapotrzebowaniu na energię, a ich łączna powierzchnia to 147 tys. mkw. Sieć ciepłownicza (zrealizowana przez Optimal Solutions, spółkę zależną firmy Dalkia) w 70 proc. zasilana jest z odnawialnych źródeł energii, m.in. dzięki wykorzystaniu biomasy. Efekt? Inwestycja pozwala uniknąć emisji 2,4 tys. ton CO 2. Można to porównać do zniknięcia z dróg blisko 2 tys. samochodów.

Energia z odpadów

Termiczne przekształcanie odpadów, w przeciwieństwie do spalania śmieci w domowych piecach, to ściśle kontrolowany proces. Odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze i przy odpowiedniej ilości tlenu, tak aby zminimalizować powstawanieszkodliwych substancji. Zanieczyszczenia zostają wyłapane przez kompleksowy system filtrów, a popiół jest odpowiednio utylizowany. Poza tym, w wyniku procesów spalania, powstaje energia, która wraca do mieszkańców.

Na wyspie Saint-Barthélémy we Francji miejscowy zakład przetwarza 100 proc. odpadów wytwarzanych lokalnie, a całość powstającego ciepła wykorzystuje się do produkcji wody pitnej (odsalania wody morskiej), co zaspokaja 3/4 potrzeb wszystkich mieszkańców.

W innym francuskim mieście sieć ciepłownicza zasilana przez spalanie odpadów komunalnych lub resztek pochodzenia roślinnego pozwala na zapewnienie mieszkańcom gorącej wody i ogrzewania. Z takiego rozwiązania korzystają mieszkańcy budynku o nazwie Le Rooftop w miejscowości Villefranchesur-Saône. Dzięki temu, że został on bezpośrednio połączony z miejską siecią ciepłowniczą, zasilaną energią odnawialną, możliwe jest znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w porównaniu do korzystania z indywidualnych kotłów grzewczych. Za realizację inwestycji w Saint-Barthélémy i budynku Le Rooftop odpowiada firma TIRU.

Nie tylko spalanie

Odpady organiczne można wykorzystać do produkcji energii, a także kompostu. W wyniku odbywającego się w warunkach beztlenowych rozkładu substancji organicznej przez mikroorganizmy otrzymywany jest biogaz, który może służyć do ogrzewania lub do produkcji energii elektrycznej. Osady powstające w tym procesie mogą być zaś stosowane jako nawóz.

Także w tej dziedzinie dobrymi praktykami może poszczycić się Francja. W Zakładzie Metanizacji Odpadów w Chagny (Burgundia), zaprojektowanym, zbudowanym i eksploatowanym przez firmę TIRU, powstaje biogaz, który zapewnia energię do wypalania dachówek w pobliskiej fabryce.

To nie wszystko. Ten sam zakład dostarcza wysokogatunkowy kompost okolicznym rolnikom. Oznacza to, że ekologiczne sposoby utylizacji odpadów sprzyjają także lokalnej gospodarce.

Odpady w Polsce

W naszym kraju działa siedem spalarni odpadów i powstają kolejne. Według danych GUS-u w 2016 r. przekształceniu termicznemu poddano 16 proc. odpadów zmieszanych. To niedużo, biorąc pod uwagę, że na składowiska śmieci trafiło aż 56 proc. takich odpadów. Jeszcze mniejszą część poddaje się przekształcaniu biologicznemu — jedynie 13 proc. odpadów zmieszanych. Dlatego Polska potrzebuje innowacyjnych rozwiązań w ekologicznym oswajaniu odpadów, a francuskie miasta mogą być dobrym wzorcem do naśladowania.

W krajach Europy Zachodniej i Skandynawii często jest odwrotnie — bardzo niewielki odsetek odpadów kończy na składowiskach. Przykładowo we Francji znajduje się ponad 120 spalarni śmieci. Właściwy sposób postępowania z odpadami jest ważnym elementem koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym.

Według szacunków ONZ, do 2030 r. liczba ludności na świecie ma osiągnąć 8,6 mld. Można przypuszczać, że wraz ze wzrostem populacji zwiększy się także ilość produkowanych odpadów, chyba że kolejne państwa zdecydują się przejść na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Zanim jednak z codziennego użycia zniknie słowo „odpady”, a pozostaną w nim tylko „surowce”, upłynie jeszcze pewnie wiele czasu, dlatego potrzebne są nowoczesne metody utylizacji tych odpadów, które nie nadają się do recyklingu.

 

ECO-MIASTO

Jak w dziedzinie zrównoważonego rozwoju radzą sobie polskie miasta? Swoje osiągnięcia mogą zaprezentować w konkursie Eco-Miasto. Zgłoszenia w kategoriach gospodarka o obiegu zamkniętym, mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, efektywność energetyczna budynków oraz zieleń a powietrze są przyjmowane do 10 września 2018 r. Formularze zgłoszeniowe można znaleźć na stronie www.eco-miasto.pl. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 27 września 2018 r. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, podczas konferencji Innowacyjne Eco-Miasto 2018. Organizatorami konkursu są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Projekt jest realizowany we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Ceetrus Polska, DK Energy i TIRU — grupą Dalkia, a także Wspólnie — Fundacją LafargeHolcim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska, Dodatek partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy