Szósta edycja konkursu obfituje w nowości

opublikowano: 02-09-2018, 22:00

Polskie miasta po raz kolejny mogą pochwalić się swoimi osiągnięciami na drodze przekształcania ich w aglomeracje przyjazne mieszkańcom i środowisku naturalnemu

Trwa szósta edycja programu Eco-Miasto, jednego z największych projektów popularyzujących ideę zrównoważonego rozwoju miast w Polsce. Promuje on wymianę doświadczeń między miejscowościami różnej wielkości i nagradza te ośrodki, które najlepiej realizują politykę zrównoważonego rozwoju.

Planowanie przestrzenne, tworzenie zielonych miejsc przyjaznych mieszkańcom — to czynności powiązane z ochroną środowiska. Chcemy wspierać i promować takie działania — podkreśla Pierre Lévy, ambasador Francji w Polsce. Na zdjęciu z Marią Andrzejewską, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa.
Zobacz więcej

ULEPSZANIE MIAST:

Planowanie przestrzenne, tworzenie zielonych miejsc przyjaznych mieszkańcom — to czynności powiązane z ochroną środowiska. Chcemy wspierać i promować takie działania — podkreśla Pierre Lévy, ambasador Francji w Polsce. Na zdjęciu z Marią Andrzejewską, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Program Eco-Miasto to konkurs dla miast, projekt edukacyjny dla szkół oraz Międzynarodowa Konferencja Innowacyjne Eco-Miasto, która odbędzie się we wrześniu w Warszawie. Organizatorami projektu są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/ GRID-Warszawa. W jego realizacji organizatorów wspierają firmy Renault Polska, SAUR Polska, Grupa Saint- -Gobain, Ceetrus Polska, DK Energy i TIRU — grupa Dalkia, a także Wspólnie — Fundacja LafargeHolcim.

— Chcemy pokazać, że polskie ośrodki miejskie mogą się pochwalić wieloma przykładami dobrych praktyk w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, w tym również w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. Warto mówić o tych działaniach szczególnie teraz, gdyż w tym roku Katowice będą gospodarzem szczytu klimatycznego COP24. Jednocześnie zależy nam na tym, żeby zwrócić uwagę na rolę mieszkańców w tworzeniu zrównoważonych miast, ponieważ trudno sobie wyobrazić wprowadzanie realnych zmian bez udziału i poparcia lokalnych społeczności — podkreśla Pierre Lévy, ambasador Francji w Polsce.

Jeszcze bardziej eko

Tegoroczna edycja konkursu Eco-Miasto rozpoczęła się 11 czerwca. Do 10 września samorządy mogą nadsyłać wypełnione formularze zgłoszeniowe, dostępne na stronie eco-miasto.pl. Mogą zaprezentować swoje osiągnięcia w każdej z pięciu kategorii: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka o obiegu zamkniętym, efektywność energetyczna budynków oraz zieleń a powietrze. W każdej kategorii konkursowej przyznane zostaną dwie nagrody — jedną otrzyma ośrodek liczący do 100 tys. mieszkańców, a drugą — miasto powyżej 100 tys. Uroczystość wręczenia nagród w konkursie odbędzie się podczas zorganizowanej w Warszawie Międzynarodowej Konferencji Innowacyjne Eco-Miasto poświęconej zrównoważonemu rozwojowi miast, która odbędzie się 27-28 września w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. W poprzedniej edycji imprezy, zorganizowanej w listopadzie 2017 r., wzięło udział ponad 700 uczestników.

W tym roku po raz pierwszy jury konkursu oceni miasta za ich działania zmierzające do wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Zgodnie z tą ideą odpady nie powinny trafiać na wysypiska śmieci, dlatego konieczne jest efektywne gospodarowanie zasobami i zmniejszanie ilości produkowanych odpadów. A jeśli już one powstają, to powinny być przetwarzane w procesie recyklingu, albo stać się źródłem energii.

Z udziałem mieszkańców

W tegorocznej edycji programu Eco-Miasto pierwszy raz uwzględniono także projekty realizowane w ramach budżetów obywatelskich, które przeznaczane są na inicjatywy i projekty inwestycyjne zgłaszane bezpośrednio przez mieszkańców. Dzięki tej zmianie jury będzie mogło wyróżnić samorządy także za bliską współpracęz mieszkańcami. Wiele projektów realizowanych z ich inicjatywy doskonale wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju. Odpowiadają one na potrzeby lokalnych społeczności i podnoszą jakość życia mieszkańców, a jednocześnie przynoszą korzyści środowiskowe.

W dotychczasowych edycjach konkursu wzięło udział prawie 100 miast. Organizatorzy otrzymali łącznie 262 formularze zgłoszeniowe. 43 miasta z 11 województw zostały nagrodzone lub wyróżnione. Laureatami edycji z 2017 r. zostały Gdynia (w trzech kategoriach), Jaworzno, Karlino, Częstochowa, Leszno, Katowice, Ostrów Wielkopolski, Wołomin, Lublin i Kartuzy. Pełna lista dotychczasowych laureatów i wyróżnionych dostępna jest na stronie eco-miasto.pl.

W ramach projektu Eco- Miasto odbywa się trzecia już edycja projektu edukacyjnego Zakręceni w przestrzeni, organizowanego przez Wspólnie — Fundację LafargeHolcim. Projekt ma pokazać młodym mieszkańcom miast i miasteczek, że mogą wpływać na otaczającą ich przestrzeń publiczną, tak aby w przyszłości byli obywatelami odpowiedzialnymi za tworzenie zrównoważonych miejsc. Więcej o konkursie piszemy na stronie 4.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska, Dodatek partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu