Musimy przygotować się do zmiany klimatu

opublikowano: 02-09-2018, 22:00

Skutki zmian klimatycznych nie omijają Polski.

Huragany, upały, częstsze susze, ale i gwałtowne opady deszczu, które przez średnio 70 dni w roku wynoszą minimum 30 mm na dobę — to wyzwanie także dla osób zarządzających miastami.

Wiele miejskich samorządów musi się liczyć z jednej strony z ograniczonymi zasobami wodnymi, z drugiej natomiast z większym ryzykiem powodzi.

Ekstremalne zjawiska

Jak wynika z prognoz realizowanego przez Ministerstwa Ochrony Środowiska projektu Klimada, do końca XXI w. średnia roczna temperatura w Polsce może wzrosnąć o około3°C, a maksymalne opady dobowe zwiększą się o około 30 proc. Jednocześnie należy liczyć się z dłuższymi okresami bez opadów, sprzyjającymi suszy. Już dziś polskie zasoby wodne per capita są trzykrotnie mniejsze niż europejska średnia, co sprawia, że na 75 proc. powierzchni kraju pojawiają się okresowe deficyty wody — podaje Pracownia Hydrologii i Gospodarki Wodnej Uniwersytetu Łódzkiego.

Według informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, jednocześnie częściej zdarzają się intensywne opady deszczu. W latach 2001-10 przez średnio 70 dni suma opadów wyniosła przynajmniej 30 mm na dobę. Takie opady grożą podtopieniami — wynika z danych IMGW.

To nie wszystko. Już teraz mamy do czynienia z coraz częściej występującymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Na kolejne nie trzeba będzie długo czekać. Będziemy obserwowali wiele zagrożeń, jak np. zalewanie wysp oceanicznych, pustynnienie terenów narażonych na brak wody, poważną utratę bioróżnorodności, co przełoży się na bezpieczeństwo żywnościowe — podkreślają autorzy raportu „Wpływ zmiany klimatu na zdrowie Polaków”, przygotowanego przez Koalicję Klimatyczną i Heal Polska.

Coraz więcej samorządów lokalnych zdaje sobie sprawę z wyzwań związanych ze zmianą klimatu i podejmuje działania adaptacyjne. Jak sobie z tym radzą?

Deszczowe ogrody

Dużą powierzchnię w miastach zajmują chodniki, ulice i parkingi. Zapewnienie odprowadzenia z nich wody i właściwego poziomu jej retencji jest konieczne, ponieważ gwałtowne opady deszczu grożą lokalnymi podtopieniami, a nawet powodziami. W tym celu projektuje się specjalne obszary zieleni.

W gminie Kartuzy realizowany jest projekt „Zagospodarowanie podwórza Dworu Kaszubskiego”, w ramach którego powstanie m.in. system ogrodów deszczowych. Umożliwiają one stopniowe oczyszczenie wody opadowej, która będzie nawadniać okoliczną zieleń. Woda deszczowa, zamiast trafić do ścieków, zostanie zagospodarowana w pożyteczny sposób, a nowy teren zielony będzie służył mieszkańcom. Wiosną 2018 r. wzorcowy ogród deszczowy powstał również w Gdyni — rozwiązanie to zyskuje więc na popularności.

Modelowanie sieci

A co oprócz zieleni? By ochronić mieszkańców przed negatywnym wpływem zmian klimatu na gospodarkę wodną, niezbędna jest dobrze zarządzana sieć wodociągowa i kanalizacyjna.

W usprawnieniu jej działania mogą pomóc nowoczesne technologie nadzorowania sieci. Coraz więcej miast zleca opracowanie ich modelu hydraulicznego. W przypadku wodociągów pomaga on w wykryciu strat wody, wspiera zarządzanie systemem w zakresie kontroli przepływów i awarii, umożliwia ograniczenie zużycia energii, dzięki analizom pracy pomp. Taki projekt jest właśnie realizowany w Szczecinie.

Z kolei w Poznaniu powstaje model matematyczny miejskiej sieci kanalizacyjnej. Umożliwi on m.in. zapobieganie podtopieniom oraz posłuży do opracowania planów działań w przypadku ulewnych deszczy i wysokich stanów wody w Warcie. Za realizację obu projektów odpowiada firma Saur Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska, Dodatek partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu