Uczniowie znów stworzą własną przestrzeń

opublikowano: 02-09-2018, 22:00

Brak miejsca na szkolne uroczystości i niezagospodarowana przestrzeń na boisku albo chęć zmiany czytelni w przyjazne miejsce?

Adresowany do uczniów projekt Zakręceni w przestrzeni pozwala przekonać się o własnym wpływie na przestrzeń publiczną i nauczyć się wykorzystywania jej w jak najlepszy sposób. Trwa trzecia edycja projektu organizowanego przez Wspólnie — Fundację LafargeHolcim w ramach projektu Eco-Miasto. Zadaniem uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych jest zaprojektowanie zmian w najbliższym otoczeniu, zgodnie z hasłem tegorocznej edycji Od_Nowa, i przesłanie prac konkursowych do 19 września 2018 r.

Zachęcanie do zmian

Pomysły uczniów biorących udział w poprzednich edycjach konkursu Zakręceni w przestrzeni oraz udane realizacje dowodzą, że młodzi ludzie mogą z powodzeniem kształtować swoje najbliższe otoczenie. Trzeba tylko zapewnić im warunki do działania. Dzięki autorom jednego z projektów szkolne podwórko zamieniło się w miejsce do prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu, organizacji uroczystości, koncertów i spektakli. Uczniowie wykorzystali ekologiczne materiały. Na przykład siedziska wykonano z drewnianych palet (projekt Ekolandia, Gimnazjum nr 1 w Człuchowie). Metamorfozie ma zostać poddana również szkolna czytelnia (projekt Nowoteka).

— Chcemy pokazać dzieciom i młodzieży, że pomimo młodego wieku mają wpływ na swoje najbliższe otoczenie. Jeśli tylko pobudzi się wyobraźnię, to z niepotrzebnych bądź uszkodzonych materiałów można stworzyć coś wyjątkowego. Poprzednie edycje konkursu pokazały, że taka inicjatywa jest bardzo potrzebna. Chcemy zarażać młodych ludzi pasją do projektowania i razem z nimi udowadniać, że każdy może zmienić przestrzeń, aby była bardziej przyjazna ludziom i środowisku — mówi Kinga Walczyńska, dyrektor Wspólnie – Fundacji LafargeHolcim.

Uczestnicy konkursu Zakręceni w przestrzeni powinni zaproponować zmiany w otaczającej ich przestrzeni. Przy ocenie prac doceniane będą kreatywne podejście oraz troska o środowisko naturalne. Tegoroczna, trzecia edycja, realizowana pod hasłem Od_Nowa, ma jeszcze mocniej zachęcić dzieci i młodzież do wykorzystania materiałów ekologicznych, upcycling’u niepotrzebnych rzeczy oraz uwzględnienia zieleni w projektach.

Dwie kategorie

Uczniowie szkół podstawowych prezentują swoje pomysły w formie prac plastycznych, które zostaną ocenione w kategorii klas 1-3 i 4-6. Nagrodą dla laureatów są zestawy Lego Architecture. Oprócz tego szkoła, która zgłosi największą liczbę prac plastycznych, otrzyma nagrodę w postaci udziału w warsztatach architektonicznych. Młodzież z klas 7-8 oraz szkół ponadpodstawowych tworzy projekty w niewielkich zespołach. Uczniowie sami decydują, czy chcą przedstawić swój pomysł w formie krótkiej prezentacji, makiety czy filmu. Autorzy najlepszych projektów zostaną nagrodzeni grantami na ich realizację oraz udziałem w warsztatach architektonicznych.

Zgłoszenia przyjmowane są do 19 września 2018 r. Prace konkursowe można przesyłać w formie elektronicznej. Więcej informacji oraz regulamin konkursu są dostępne na stronie zakreceniwprzestrzeni.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska, Dodatek partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy