Francuzi chcą polskich jachtów

opublikowano: 17-07-2018, 09:26

Beneteau Group i Delphia Yachts podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia jednej z najsilniejszych marek w polskiej branży jachtowej.

Niemiecki portal plasteurope.com poinformował we wtorek jakoby francuska Beneteau miała przejąć 80 proc. udziałów Delphia Yachts. Komunikat głosił, że głównym celem nawiązania relacji kapitałowej między spółkami jest zapewnienie firmom dalszego, dynamicznego wzrostu wynikającego z planów strategicznych obu spółek.

Zobacz więcej

youtube.com

Portal poinformował również, że nie ujawniono wartości transakcji. Ta nie jest jeszcze znana, bo jak dowiedział się „PB”, na razie został podpisany jedynie list intencyjny, a rozmowy dotyczące przejęcia są dopiero na półmetku.

Plasteurope.com informuje również, że przejęcie miałoby się odbyć poprzez spółkę holdingową, w której Beneteau będzie miało 80 proc. udziałów, natomiast Delphia 20 proc. Polski producent jachtów żaglowych i motorowych ucina jednak spekulacje i zaznacza, że choć rozmowy z francuską spółką prowadzi od dawna, nie oznacza to, że szybko się one zakończą. 

- Beneteau Group to spółka giełdowa, więc miała obowiązek poinformować o podpisaniu listu. W tej chwili prowadzone są rozmowy, które potrwają jeszcze zapewne wiele miesięcy – mówi Wojciech Kot, współzałożyciel Delphia Yachts Kot.

Jeśli jednak doszłoby do przejęcia części udziałów polskiego przedsiębiorstwa, byłaby to już druga akwizycja Beneteau, który 9 lipca kupił 60 proc. udziałów w spółce Seascape. Słoweński producent jachtów żaglowych zatrzymał 40 proc. udziałów, niezmienne kierownictwo, zespół i lokalizację.

Delphia Yachts osiąga lepsze wyniki finansowe od słoweńskiej spółki, która w 2017 r. osiągnęła przychody rzędu 4,2 mln EUR. Roczne wyniki sprzedaży Delphii to blisko 30 mln EUR.

Delphia Yachts powstała w 1990 r. i do 2003 r. funkcjonowała pod nazwą Sportlake. Dzisiaj produkuje rocznie około 1,5 tys. jednostek rocznie (do tej pory wybudowała 25 tys. łodzi) i zatrudnia prawie 700 osób. Jej specjalizacją są jachty żaglowe i spacerowe o długości od 7 do 15 metrów.

Branża jachtowa w Polsce jest jedną z największych w Europie. Działa w niej około tysiąca firm, które zatrudniają 40 tys. pracowników. Jej wartość wycenia się na około 349 mln EUR. 

 

 

 

   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, plasteurope.com, Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Francuzi chcą polskich jachtów