Frank będzie tańszy

KZ
opublikowano: 27-12-2011, 00:00

Jim O’Neill, walutowy specjalista Goldman Sachs AM, zwany za oceanem walutowym guru, przewiduje nawet 14-procentowy spadek wartości szwajcarskiej waluty w 2012 r. Specjalista spodziewa się też wyraźnego umocnienia dolara do jena (nawet o 30 proc.), a za bardziej prawdopodobne uznaje, że kurs EUR/USD spadnie do 1,10, niż że wzrośnie do 1,50. Zdaniem Jima O’Neilla, Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) podejmie jeszcze bardziej zdecydowane kroki, by osłabić tamtejszą walutę.

— W pierwszym kwartale przyszłego roku spodziewam się, że SNB podniesie z 1,20 do przynajmniej 1,25 minimalny kurs EUR/CHF, którego będzie bronił. Nie wykluczam, że może to być nawet 1,35 — mówi Jim O’Neill.

W pierwszym scenariuszu przy utrzymaniu obecnych notowań EUR/PLN (4,4388) kurs franka do złotego powinien spaść do 3,55 zł. Jeśli SNB podniesie barierę do 1,35, można oczekiwać spadku CHF/PLN do około 3,29 zł. — Frank jest wciąż przewartościowany — mówi Jim O’Neill.

Zakłada, że do końca 2012 r. notowania EUR/CHF wzrosną przynajmniej do 1,40. Specjalista z Goldman Sachs typuje również, że amerykańska gospodarka będzie się rozwijać w przyszłym roku lepiej, niż się dziś prognozuje, co powinno się przełożyć na znaczące umocnienie dolara względem jena.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu