Frank najtańszy od dwóch lat (WYKRES DNIA)

Nieustające napływy kapitału do Szwajcarii nie uchroniły tamtejszej waluty przed osłabieniem się do najniższych pułapów od dwóch lat.

W środowym handlu notowania franka wobec euro zeszły na dwuletnie minima, zniżkując o 0,6 proc. Notowania franka wobec złotego zeszły poniżej pułapu 3,32 zł po raz pierwszy od stycznia. Mimo to dane Narodowego Banku Szwajcarii wciąż wskazują na silny popyt inwestorów na krajową walutę.


Notowania euro we frankach szwajcarskich. Zwyżki kursu oznaczają przecenę szwajcarskiej waluty. Źródło Bloomberg.

Od dwóch lat systematycznie rosną denominowane we franku depozyty w szwajcarskich bankach. Równie stabilnie obniża się wartość kredytów udzielonych w szwajcarskiej walucie. Wykres dnia pokazuje „rozjeżdżające się” miesięczne dane dotyczące obu kategorii. Powstała różnica oznacza utrzymujący się wzmożony popyt na franka.


Wartość frankowych depozytów nierezydentów (linia pomarańczowa) i kredytów (linia zielona). Powiększająca się różnica między oboma liniami pokazuje utrzymujący się popyt na franka. Źródło: Bloomberg.

- Frank powinien pozostać silny tak długo, jak napływy się utrzymają – komentuje dla Bloomberga  Geoffrey Kendrick, szef strategii rynków walutowych na Europę w banku Nomura Holdings.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane