FT: duzi akcjonariusze Deutsche Boerse chcą zmiany prezesa

opublikowano: 25-10-2017, 09:39
aktualizacja: 25-10-2017, 09:40

Trzej duzi akcjonariusze Deutsche Boerse chcą odejścia prezesa Carstena Kengetera po niekorzystnej dla niego decyzji sądu, pisze The Financial Times.

Wcześniej w tym tygodniu sąd we Frankfurcie nie zgodził się na zawarcie ugody z Kengeterem wysokości 500 tys. EUR i zakończenie dochodzenia kryminalnego w sprawie podejrzenia handlu z wykorzystaniem informacji poufnych przez szefa Deutsche Boerse.

Carsten Kengeter
Zobacz więcej

Carsten Kengeter fot. Bloomberg

Trzej akcjonariusze, dysponujący łącznie ponad 6 proc. akcji operatora giełdy we Frankfurcie uznali, że decyzja sądu oznacza iż prezes Deutsche Boerse powinien odejść ze stanowiska.   

- Najlepsza rada dla niego to aby dobrowolnie zrezygnował ze stanowiska – powiedział The Financial Times jeden z akcjonariuszy Deutsche Boerse. – Kengeter stał się niemożliwy do dalszej obrony – dodał.

W czwartek ma odbyć się nadzwyczajne posiedzenie rady nadzorczej Deutsche Boerse. Kontrakt Kengetera kończy się w marcu przyszłego roku.

Dochodzenie w sprawie Kengetera w związku z podejrzeniem handlu z wykorzystaniem informacji poufnych ruszyło na początku tego roku. Dotyczyło wydarzeń sprzed dwóch lat. Kengeter kupił 14 grudnia 2015 roku akcje Deutsche Boerse wartości 4,5 mln EUR wykorzystując opcje otrzymane w ramach wynagrodzenia. Dwa miesiące później pojawiła się oficjalna informacja o planie połączenie operatora giełdy we Frankfurcie z operatorem giełdy w Londynie. Pojawiły się podejrzenia, że Kengeter wiedział o możliwości fuzji kiedy kupował akcje, a w związku z tym byłoby to zawieranie transakcji z wykorzystaniem informacji poufnych. 

We wrześniu Deutsche Boerse zdecydowała się zawrzeć ugodę i zapłacić 10,5 mln EUR kar, aby zakończyć dochodzenie w sprawie możliwego handlu z wykorzystaniem informacji poufnych przez swojego prezesa. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu