Fundusz NN rezygnuje z dwóch trzecich spółek

opublikowano: 08-04-2019, 22:00

NN Investment Partners TFI uruchomiło lokalny fundusz akcji, który z założenia odrzuca spółki łamiące reguły przyzwoitości

W listopadzie NN Investment Partners TFI przekształciło fundusz NN (L) Ameryki Łacińskiej w NN (L) Globalny Odpowiedzialnego Inwestowania. Sprowadziło się to jednak do zmiany zagranicznego funduszu NN, do którego przekazywane są pieniądze polskich klientów. Teraz jednak NN postanowiło nadać sznyt społecznej odpowiedzialności biznesu funduszowi zarządzanemu z Warszawy. Od poniedziałku 8 kwietnia 2019 r. NN Akcji Środkowoeuropejskich zwie się NN Polski Odpowiedzialnego Inwestowania.

NN Investment Partners TFI, którego prezesem jest Małgorzata
Barska, pierwszy fundusz odpowiedzialny społecznie uruchomiło w listopadzie.
Obecny jest pierwszym tego typu funduszem rzeczywiście zarządzanym z Warszawy.
Następny pojawi się prawdopodobnie na jesieni.
Zobacz więcej

KROK PO KROKU:

NN Investment Partners TFI, którego prezesem jest Małgorzata Barska, pierwszy fundusz odpowiedzialny społecznie uruchomiło w listopadzie. Obecny jest pierwszym tego typu funduszem rzeczywiście zarządzanym z Warszawy. Następny pojawi się prawdopodobnie na jesieni. Fot. WM

Prawdopodobnie na jesieni NN uruchomi kolejny tego typu fundusz. Będzie to typowy produkt indeksowy, biernie odzwierciedlający zachowanie Respect Index, wyliczanego przez warszawską giełdę.

— Rozwój oferty funduszy odpowiedzialnych społecznie i środowiskowo, głęboko włączających analizę ESG do procesu inwestycyjnego, jest jednym z naszych strategicznych celów nie tylko na ten rok, ale również na następne lata — zapowiada Małgorzata Barska, prezes NN Investment Partners TFI.

W oderwaniu od benczmarku

Benczmarkiem dla uruchomionego właśnie NN Polski Odpowiedzialnego Inwestowania jest indeks WIG, ale fundusz będzie zarządzany niebenczmarkowo.

— W przypadku NN Polskiego Odpowiedzialnego Inwestowania korelacja między stopami zwrotu a indeksem WIG20 powinna być wyraźnie niższa niż w naszym flagowym NN Akcji — zaznacza Radosław Sosna, zarządzający NN Polskim Odpowiedzialnego Inwestowania.

Przynajmniej 66 proc. aktywów funduszu będzie lokowane w akcjach polskich spółek. Pozostałe 34 proc. może stać się udziałem firm z Europy Środkowej i Wschodniej, a nawet rynków rozwiniętych (do 15 proc. aktywów). Z tej perspektywy fundusz wydaje się więc nie różnić od tego, z którego został przekształcony. Najważniejsze jest jednak to, że w doborze spółek do portfela będzie się kierował zasadami pozafinansowej analizy ESG, biorącej pod uwagę wpływ na środowisko (E jak environmental), społeczną odpowiedzialność (S jak social responsibility) i ład korporacyjny (G jak governance).

Efekt? Z 350 spółek z Polski i Europy Środkowej i Wschodniej, jakie są w obszarze zainteresowania warszawskich zarządzających „zwykłymi” funduszami akcji NN, jako potencjalne cele inwestycje nowego funduszu zostaje ok. 100. TFI jest jednak zdania, że odpowiedzialny sposób prowadzenia biznesu powinien przełożyć się na korzyści dla inwestorów.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Z punktu widzenia spółki powinien przekładać się na wyższą rentowność prowadzonej działalności, wyższe bariery wejścia dla konkurentów oraz mniejszą liczbę negatywnych niespodzianek i kryzysów korporacyjnych. Stąd już prosta droga do potencjalnie wyższych zysków z inwestycji w akcje tego typu przedsiębiorstw i ograniczenia ryzyka dużych spadków notowań. Dzięki społecznej i środowiskowej odpowiedzialności firmy są mniej podatne na szok — uważa Radosław Sosna.

Koncentracja a dywersyfikacja

Ograniczenie liczby spółek będących w obszarze zainteresowania funduszu do ok. 100 na podstawie analizy ESG to jednak dopiero pierwszy etap selekcji. Z tej grupy kupowane będą akcje najlepiej rokujących w danym czasie. W efekcie fundusz będzie miał w portfelu zaledwie 35-50 spółek. Pojedyncze pozycje nie powinny mieć więcej niż 5 proc. udziału w łącznym ryzyku portfela, mierzonym odchyleniem standardowym.

Jednocześnie ryzyko dla pojedynczej spółki nie powinno być niższe niż 1 proc. Dzięki temu, mimo stosunkowo niewielkiej liczby spółek, fundusz ma być dobrze zdywersyfikowany. NN Investment Partners TFI nie wiąże z nowym funduszem precyzyjnych celów sprzedażowych.

— Pomysłem biznesowym przyświecającym uruchomieniu nowego produktu nie było zgromadzenie pewnej liczby aktywów w określonym czasie, tylko uzupełnienie oferty o strategię akcji polskich mniej uzależnioną od koniunktury w segmencie blue chipów i jeszcze głębiej włączająca analizę ESG do procesu inwestycyjnego niż w naszych pozostałych funduszach — podsumowuje Radosław Sosna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu