Fundusz ruszył na zakupy

Agnieszka Janas
opublikowano: 05-01-2007, 00:00

Początek roku przyniósł pierwsze transakcje na rynku nieruchomości. I zapowiedzi kolejnych.

Portfel obiektów handlowych należących do Meinl European Land (MEL), notowanego na wiedeńskiej giełdzie jednego z największych w Polsce funduszy nieruchomości, powiększył się o dwa centra.

Pierwszym z nich jest gdański projekt duńskiego dewelopera —TK Polska Operations. Obiekt będzie składał się z centrum handlowego o powierzchni około 50 tys. mkw., apartamentów oraz wieży, w której znajdą się biura. Centrum powstaje na terenach należących do BPTO (dawniej Synergia 99) na terenach Stoczni Gdańskiej. Koszt realizacji szacowany jest na blisko 100 mln EUR. Plany dewelopera zakładają, że cały projekt będzie gotowy do końca 2009 r. Sprzedaż centrum w Gdańsku jest sukcesem dewelopera.

— Rozmowy trwały od końca 2006 r. MEL sfinansował już koszty zakupu gruntu. Ponieważ działki mają ważny plan miejscowy dopuszczający budowę centrum handlowego, przygotowujemy dokumenty do wystąpienia o pozwolenie na budowę. Mamy nadzieję, że realizację obiektu rozpoczniemy jesienią — mówi Beata Kokeli, członek zarządu TK Polska Operations.

Będzie to trzecia galeria handlowa, której deweloperem jest TK, a inwestorem MEL: pierwszą jest działająca już Galeria Copernicus w Toruniu, drugą — budowana Galeria Biała w Białymstoku. To nie koniec współpracy.

— Prowadzimy rozmowy na temat czwartego wspólnego projektu. Wkrótce poinformujemy, gdzie on powstanie — dodaje Beata Kokeli.

TK Polska Operations na polskim rynku zbudowała już siedem centrów handlowych, jeden retail park oraz dwa biurowce. Oprócz Galerii Biała na etapie realizacji są dwa retail parki oraz apartamenty w Warszawie. MEL kupił także istniejące już centrum handlowe w Radomiu. Obiekt zostanie powiększony o market budowlany. Trwają negocjacje z siecią OBI. Głównym najemcą centrum jest niemiecka sieć handlowa Rewe. Wartość inwestycji oszacowano na 20 mln EUR.

Tym samym wartość portfolio MEL w Polsce wzrosła do blisko 1 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu